ZELIŠČA

Šetraj: začimba, ki dviguje spolno slo (uporabimo jo lahko namesto popra)

Šetraj je bil kot začimba priljubljen že med starimi Rimljani. Dodajali so ga omakam, nadevom in kisu, saj so se zavedali njegovih koristi za zdravje.
Fotografija: Šetraj deluje tudi kot afrodiziak. Že v srednjem veku so mu pripisovali izjemno spolno moč, saj spodbuja delovanje spolnih žlez. Ker dviguje tudi splošno raven energije, ga je dobro dodajati obrokom, da po njih ne bi postali zaspani. Foto: Scisetti Alfio/Shutterstock
Odpri galerijo
Šetraj deluje tudi kot afrodiziak. Že v srednjem veku so mu pripisovali izjemno spolno moč, saj spodbuja delovanje spolnih žlez. Ker dviguje tudi splošno raven energije, ga je dobro dodajati obrokom, da po njih ne bi postali zaspani. Foto: Scisetti Alfio/Shutterstock

Poznamo okoli 30 vrst šetraja, največkrat pa govorimo o navadnem ali vrtnem (Satureja hortensis) in kraškem šetraju (Satureja montana). Obe vrsti sta nekoliko pikantnega okusa, ki spominja na timijan s priokusom majarona in mete. Kraški šetraj ima še nekoliko ostrejši okus kot vrtni, zato v kulinarične namene uporabljamo predvsem vrtnega.

Šetraj, ki se ponaša s številnimi zdravilnimi učinki, so včasih uporabljali namesto popra. Priljubljen je bil že med starimi Rimljani. Slednji so ga kot začimbo radi dodajali omakam, nadevom in kisu. Že v tistem času so ga zanesli tudi v severno Evropo, nekoliko kasneje pa se je razširil tudi po Ameriki.

Vrtni šetraj je enoletnica, ki zraste do 40 centimetrov visoko in ima močno razraščene stranske poganjke. Njegovi cvetovi so kratkopecljati, vijolični, rožnati ali beli, na rastlini pa jih lahko opazimo od junija do avgusta. V vrtnem šetraju so večje količine eteričnih olj, vsebuje pa tudi beljakovine, maščobe in sladkor.

PREBERITE ŠE -> Hrana prihodnosti: izjemno zdravilne alge (in katera vrsta je najboljša)

Za ublažitev napenjanja in pomoč pri menstrualnih težavah

Kraški šetraj je majhna grmičasta trajnica, ki uspeva v sredozemskem svetu. Običajno ga opazimo na kamnitih pobočjih in v skalovju. Na njegovem golem steblu lahko vidimo izrazito štirirobe, pecljate in zašiljene liste, medtem ko so njegovi majhni bledo rožnati cvetovi združeni v klaske.

Šetraj lahko uporabimo kot zelišče ali začimbo, služi pa nam lahko tudi kot konzervans. Njegove vršičke nabiramo, ko se odprejo cvetovi. Naknadno jih lahko posušimo, z destilacijo pa lahko iz njih pridobivamo tudi eterično olje. Vrtni šetraj lahko dodamo kuhanim jedem iz ohrovta, fižola in drugih stročnic, s čimer zmanjšamo tudi napenjanje, ki se lahko pojavi po zaužitju takšnih jedi.

Šetraj se ponaša s svojim protimikrobnim delovanjem. Poleg tega čisti telo, spodbuja izločanje urina, z njim pa si lahko pomagamo tudi pri odpravi glist in drugih parazitov. Z njegovo pomočjo lahko ženske ublažijo menstrualne težave, sladkorni bolniki pa zmanjšajo občutek žeje. Šetraj je znan tudi po svojem protivnetnem delovanju. Uporabljamo ga lahko za blaženje bolečin v mišicah in kosteh, v pomoč pa nam je lahko tudi pri revmi in sečnih kamnih.

PREBERITE ŠE -> To je zelenjava, ki po zdravju in okusu prekaša krompir

Dviguje splošno raven energije, zato preprečuje zaspanost

Kraškega šetraja se lahko poslužujemo tudi za zunanjo uporabo, s tem pa pospešimo celjenje manjših ran, si pomagamo pri glivičnih kožnih obolenjih, razjedah na ustih in pri vnetem grlu. Z njim si lahko pomagamo tudi pri osjem ali čebeljem piku.

Šetraj je znan po tem, da krepi dihala, zato ga je še posebej priporočljivo uživati, če imamo težave z njimi. Izboljšuje tudi tek in prebavo. Vrtni šetraj je že od nekdaj v uporabi za preprečevanje želodčnih tegob in krčev, priporočljivo pa ga je uživati tudi, če imate težave z jetri.

Šetraj deluje tudi kot afrodiziak. Že v srednjem veku so mu pripisovali izjemno spolno moč, saj spodbuja delovanje spolnih žlez. Ker dviguje tudi splošno raven energije, ga je dobro dodajati obrokom, da po njih ne bi postali zaspani. Sicer pa je lahko podobno kot timijan v pomoč ljudem, ki trpijo za paradontozo.

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte