VOZNA FOBIJA

Strah pred vožnjo (in kako ga premagati)

Strah pred vožnjo, ki se imenuje tudi vozna fobija, lahko človeka ohromi do te mere, da sploh noče voziti.
Fotografija: Vozna fobija se izraža na različne načine – nekateri lahko občutijo pospešen pulz, se potijo, tresejo, zato ne vozijo. Foto: Shutterstock.
Odpri galerijo
Vozna fobija se izraža na različne načine – nekateri lahko občutijo pospešen pulz, se potijo, tresejo, zato ne vozijo. Foto: Shutterstock.

Psihoanalitična psihoterapevtka Jakica Kristovski pojasnuje, od kod izvira strah pred vožnjo in kako ga lahko premagamo.

Tesnoba in pretirana zaskrbljenost

Strah pred vožnjo je posledica različnih dejavnikov. »Tesnobnost, pretirana zaskrbljenost, napetost in stalen neopredeljen strah spadajo med anksiozne motnje, kjer oseba pogosto podcenjuje svoje zmožnosti,« pravi psihoterapevtka.

Toda treba je razlikovati med strahom in anksioznostjo, poudarja Jakica Kristovski.

»Strah je vsekakor pomembno čustvo, ki človeka pripravi na previdnost, anksioznost pa je notranje doživljanje posameznika, ki situacijo doživlja bolj nevarno, kot v resnici je. Takrat velikokrat tudi podcenjuje svoje zmožnosti. Če je strah posameznika neopredeljen, to pripomore k vzdrževanju začaranega kroga, ki poglablja dvome vase, s tem pa le hromi delovanje posameznika.«

Tesnoba, ki jo čutijo ljudje, za katere je značilen strah pred vožnjo, se razlikuje po intenziteti. Če je konstantna in zelo močna, posameznik čuti, da ni sposoben voziti, zato se temu izogiba. »Strah posameznika hromi in ga tako lahko oropa lepih doživetij, zaupanje vase pa je posledično vedno manjše,« pojasnjuje psihoterapevtka.

Tesnoba, ki jo čutijo ljudje, za katere je značilen strah pred vožnjo, se razlikuje po intenziteti. Foto: Shutterstock
Tesnoba, ki jo čutijo ljudje, za katere je značilen strah pred vožnjo, se razlikuje po intenziteti. Foto: Shutterstock

Izguba nadzora

Vozna fobija se izraža na različne načine – nekateri lahko občutijo pospešen pulz, se potijo, tresejo, zato ne vozijo oziroma tega niso nikdar niti poskusili in nimajo vozniškega izpita.

Tisti, ki vozniški izpit imajo, a se kljub temu izogibajo vožnji, pa se morda bojijo, da bodo povzročili prometno nesrečo ali da jih bo nekdo zmerjal, saj se ne znajo spoprijeti z neuspehom. Strah pred vožnjo pa se lahko pojavi tudi v konkretnih situacijah, kot je na primer vožnja skozi predor ali vožnja po avtocesti.

V nekaterih primerih je vozna fobija povezana tudi s posttravmatsko stresno motnjo, ki je posledica prometne nesreče. Strah pred vožnjo je lahko povezan tudi z izgubo nadzora, saj na cesti ne moremo vsega nadzorovati, zato je dobro, da raziščemo, od kod izvira potreba po tem, da vse kontroliramo.

PREBERITE ŠE -> Socialna anksioznost: Zaradi težav je prizadeto ljubezensko, poklicno in zasebno življenje

Spoprijemanje s strahom pred vožnjo

Odgovorno je, da se posameznik zaveda strahu pred vožnjo, saj je prestrašen voznik lahko nevaren. Toda priporočljivo je, da se s strahom soočimo – in pri tem je na voljo več možnosti. Če vozniški izpit že imate, so priporočljive osvežitvene ure vožnje, ki jih ponujajo številne avtošole. Včasih je potrebnih le nekaj ur osvežitvene vožnje, da ljudje ponovno postanejo vešči vožnje.

V nekaterih primerih pa je koristna psihoterapija. »Skozi proces psihoterapije posameznik dobi priložnost, da raziskuje in osvetljuje svoj strah, s tem pa ta izgublja na moči. Klientom pomagam, da lahko prepoznajo, kateri je tisti strah, ki jih je držal ujete. Cilj terapije je, da oseba loči občutja, ki jih čuti sedaj, od preteklih, in se uči strategij, ki ji bodo pomagale pri premagovanju ovir. Strah se tako postopoma zmanjšuje in oseba zmore premagovati situacije, s katerimi se srečuje,« pojasnjuje psihoterapevtka Jakica Kristovski.

Strah pred vožnjo je posledica različnih dejavnikov. Foto: Shutterstock
Strah pred vožnjo je posledica različnih dejavnikov. Foto: Shutterstock

Strah pred vožnjo ni nekaj, česar bi se bilo treba sramovati, saj se z njim spoprijema kar nekaj ljudi. »V moji ordinaciji se pogosto pojavi kdo, ki se srečuje s tesnobo oziroma strahom pred samostojno vožnjo od točke a do točke b ali osebe, ki med vožnjo doživijo panični napad. S psihoterapijo postanejo bolj svobodni, samozavestni, bolj zaupajo sami sebi,« doda psihoterapevtka.

Pri spoprijemanju z vozno fobijo pa so lahko koristne tudi sprostitvene tehnike, recimo poglobljeno, počasno dihanje in pozitivne afirmacije, ki krepijo samozavest.

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte