MARJETICA

Ta travniška rastlina je užitna in zdravilna (vir vitamina C in drugih koristnih snovi)

Navadna marjetica vsebuje veliko vitamina C in drugih koristnih snovi. Že v daljnji preteklosti so poznali njene številne zdravilne lastnosti.
Fotografija: Marjetica se glede na nekatere podatke dobro obnese pri zdravljenju prehlada, kašlja in prebavnih težav. Foto: Marko Feist
Odpri galerijo
Marjetica se glede na nekatere podatke dobro obnese pri zdravljenju prehlada, kašlja in prebavnih težav. Foto: Marko Feist

Navadna marjetica, katere znanstveno ime je Bellis perennis, je trajnica, ki spada v družino nebinovk in je vsem dobro znana, saj jo lahko najdemo na skoraj vsakem travniku. Kljub temu da njeni simpatični cvetovi pogosto pritegnejo naš pogled, pa le malo ljudi ve, da gre tudi za zdravilno rastlino in da jo lahko uporabljamo kot dodatek k jedem.

Ima vsaj toliko vitamina C kot limone

Prvotno je uspevala v zahodni, srednji in severni Evropi, vendar se je kasneje razrasla tudi na ostale predele sveta z zmerno toplim podnebjem. V Sloveniji je marjetica zelo razširjena in odporna na najrazličnejše rastiščne pogoje, zato jo obravnavamo tudi kot plevel. Prilagodi se pokrajinam različnih tipov in preživi tudi košnjo. Ustrezajo ji zmerno bogata, zmerno kisla in sveža tla s povprečno količino humusa.

Marjetica ima kratko korenino, njeno steblo pa je pokončno in odlakano. Ima nazobčane lopatičaste do narobe jajčaste pritlične liste, ki oblikujejo zimzeleno listno rozeto. Cveti med februarjem in decembrom, razmnožuje pa se z drobnimi dlakavimi semeni. Marjetica je simbolično povezana z otroštvom, lepoto in nedolžnostjo. Njeni cvetovi so užitni. Lahko jih jemo sveže ali kuhane.

Listi in cvetovi imajo tudi nekatere zdravilne učinkovine. Vsebujejo saponin, flavonoide, nekatere kisline, čreslovine, hlapno olje, beljakovine, sluz in organske kisline. Poleg tega so bogati s kalijem, fosforjem, magnezijem, kalcijem, železom, vitaminom A in beljakovinami. Marjetice vsebujejo tudi veliko vitamina C. Raziskave so pokazale, da ga je v njenih listih in cvetovih v približno enakem deležu kot v limonah.

Foto: Igor Modic
Foto: Igor Modic

Za dekoracijo torte in kot dodatek k nekaterim drugim jedem

Kot že rečeno so cvetovi marjetice užitni, prepoznamo pa jih po nekoliko kislem okusu. V kulinariki jih uporabljajo tudi zaradi njihovega atraktivnega videza. Z njimi lahko na primer okrasimo torto. Dodajamo jih tudi v nekatere druge jedi, kot so juhe, omake, solate in sendviči. Predstavljajo dobro kombinacijo z regratom in kislico. Starejši listi sicer postanejo nekoliko trpki in zato manj okusni.

Iz poparka listov lahko izdelamo učinkovito domače pršilo proti mrčesu. Iz cvetov lahko pripravimo tudi obkladke. V te namene čajno žličko posušenih cvetov prelijemo s skodelico vrele vode. Ko se mešanica nekoliko ohladi, vanjo namočimo gazo in z njo oskrbimo obolelo mesto.

Na podoben način pripravimo tudi čaj iz marjetice, le da pustimo v tem primeru čajno žličko cvetov v vreli vodi 10-15 minut, nato pa jih odstranimo. Tak čaj ima blag okus po limoni in je osvežilen. Uživanje marjetic ni priporočljivo za nosečnice in doječe mame, prav tako pa tudi ne za tiste, ki so alergični na cvetni prah.

PREBERITE ŠE -> Češnje: katere barve so najbolj zdrave (in na kaj moramo biti pozorni pri nakupu)

Pomagala naj bi pri močnih, bolečih in nerednih menstruacijah

Marjetica ima tudi številne zdravilne lastnosti, se pa o teh v današnjih časih ve bolj malo. Po drugi strani so jo v preteklosti poznali kot zdravilno zelišče. Tako je na primer John Gerard, zeliščar, živeč v 16. stoletju, marjetico priporočal ženskam, ki so se soočale z močnimi, nerednimi in/ali bolečimi menstruacijami, z njo pa so si ljudje pomagali tudi pri odpravi glavobolov ter zdravljenju modric in oteklin.

Ta rastlina jim je pomagala do boljše prebave, z njo pa so zdravili tudi težave z jetri, žolčnikom in ledvicami, ženske pa so si z njo pomagale pri oteklih dojkah.

V preteklosti so marjetico uporabljali pri podobnih zdravstvenih težavah kot arniko; med drugim za lajšanje bolečin in obremenitev. Včasih, ko so ljudje veliko časa preživeli na njivah in bili pri tem v čepeči drži, zaradi česar so se srečevali z bolečinami v sklepih, so si pri tem pomagali z mazili z izvlečkom marjetic.

Foto: Pivk Mavric
Foto: Pivk Mavric

Pospešuje celjenje ran in pomaga pri odpravi modric

Marjetica se glede na nekatere podatke dobro obnese pri zdravljenju prehlada, kašlja in prebavnih težav. Pomagala naj bi celo pri zlatenici, revmatizmu, slabokrvnosti, vnetju poprsnice, izboljševala naj bi delovanje jeter in ledvic ter blažila okužbe in vnetje oči. Z njeno pomočjo naj bi se učinkovito spopadali z bakterijskimi in glivičnimi težavami s kožo, obkladek iz marjetičnih cvetov pa naj bi si na presredek nanašale ženske s poporodnimi bolečinami.

Z marjetico si lahko prav tako pomagamo pri ustnih razjedah. V tem primeru je priporočljivo, da žvečimo njene liste. Ta travniška rastlina naj bi pospešila proces celjenja ran v primeru ureznin in odrgnin. Leta 2012 je bila namreč opravljena raziskava, ki naj bi to dokazovala. V sklopu le-te so z izvlečki marjetic oskrbovali rane na podganah, posledično pa so se te lepo zacelile, brez da bi za njimi ostale brazgotine. Z zunanjo rabo pripravkov iz marjetic naj bi si pomagali tudi pri hitrejši odpravi modric.

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte