Nekatere napake pri zamrzovanju niso usodne, no, le za naše brbončice, saj si lahko zapravimo užitek pri mizi. Denimo, kuhanih testenin nikar ne spravljajte v skrinjo, kajti s tem boste zapravili okus in teksturo. Testenine bodo nase pritegnile vlago, in ko jih boste odmrznili, bodo razpadle. Okus bo zapravljen tudi pri omakah, sploh če ste pri pripravili uporabili škrob ali moko, tako nima smisla v skrinji hraniti kečap, ki bo odmrznjen povsem voden.



Ocvrte jedi so pregrešno dobre in marsikdo bi si rad kakšen zrezek ali dva spravil za poznejšo uporabo, toda užitek bo takrat mnogo manjši: skorjica bo povsem prepojena z vlago in neokusna. Enako je s krušnimi drobtinami, ki bodo razmočene in neuporabne.Tudi avokado je mnogo bolje pojesti svež, kajti z zamrzovanjem bo izgubil svojo teksturo, podobno kumarice, ki bodo izgubile teksturo in tekočino, zato bodo skrajno neokusne, v skrinjo ne shranjujte niti artičok, jajčevcev, melon, zelene solate, krompirja in redkvic. Če pa želite shraniti sveža zelišča, vam bo prišel prav tale trik: zelišča na drobno nasekljajte, jih spravite v posodice za pripravo ledu in zalijte z vodo. Pri poznejši kuhi sproti uporabljajte ledene kockice zelišč! Nikar ne zamrzujte konzerviranih živil, kar v osnovi niti ni potrebno, ker imajo izjemno dolg rok uporabe, v skrinji pa lahko eksplodirajo! Ne zamrzujte niti gaziranih pijač.



In koliko časa so lahko določena živila v skrinji oziroma zamrzovalni omari? Sveže stisnjen sok uporabite po šestih mesecih, kruh in pecivo pa v roku treh mesecev. Piškoti lahko zdržijo v skrinji pol leta, pite in kremasti kolači pa le mesec dni, tako tudi vaflji. Palačinke zaužijte po treh mesecih, pico pa po dveh, tako tudi sladoled! Kaj pa mlečni izdelki? Maslo bo zdržalo devet mesecev, margarina leto dni. Mleko lahko zamrznete za pol leta, skuto pa le za mesec dni! Trdi sir bo zdržal pol leta, jogurt pa dva meseca.



Meso bo zdržalo dlje, če ga boste zamrznili brez kosti. Jagnjetino in teletino lahko shranite za devet mesecev, svinjino pa za leto dni, enako velja za govedino in perutnino, če zamrznemo denimo celo kokoš ali purana. Če je meso razkosano, se čas razpolovi, tako je polovična doba hrambe v skrinji pri vseh vrstah mesa, če jih spravimo s kostmi. Pozor, samo štiri mesece lahko v skrinji hranite mleto meso, tako tudi drobovino in divjačino. Klobase ali že pečeno meso lahko pospravite za največ tri mesece, hrenovke le dva, slanino pa le za en mesec! Golaže, enolončnice, juhe, jušne osnove in podobne kuhane jedi uporabite po največ treh mesecih.



Ribe in druge morske dobrote so seveda občutljivejše: bela riba bo zdržala pol leta, plava pa polovico manj časa. Če je riba kuhana, jo uporabite po šestih mesecih, če je prekajena, pa po dveh. Lignji in večina školjk je varna za uporabo po največ šestih mesecih, jastog pa lahko počaka tudi leto dni.