Preberite si, kaj so o svoji vztrajnosti in vztrajnosti pri sodobni mladini povedali naši junaki s skakalnic.


Goran Janus, glavni trener slovenske skakalne reprezentance

»Glede vztrajnosti je tako: če si vse leto priden, da vse delaš, kot je treba, rezultat ne sme izostati. Če skakalci dosežejo takšne rezultate, da so tudi sami zadovoljni, je lažje ekipo naprej peljati. Lažje dihajo, so bolj samozavestni, verjamejo v to, kar delajo. Potem je lažja pot za vse. Vsaka medalja je plod garanja in ne pride sama od sebe. Vesel sem, da smo uspešni in da je ekipa tako še bolj sproščena. Današnja mladina? (smeh) Če sodim po svojih otrocih … prav zelo vztrajni niso, jim je treba kar ponavljati iste stvari vsak dan in biti priden iz dneva v dan!«


Peter Prevc

»Doslej sem ob neugodnih trenutkih dobil kvečjemu še več zagona, želje, da problem premagam. Lotil sem se ga analitično, morda celo vprašal, kako in kaj, in predvsem – vztrajal. Da, res je, veliko ljudi reče, da za kakšno reč nimajo talenta. To je vedno pripraven izgovor. Ampak jaz obenem ne poznam srednješolca, ki bo rekel, da ima talent za šolo, a vseeno je vedno deset odstotkov odličnjakov. Ker se trudijo in učijo. Ne vem, zakaj mladi danes ne zdržijo dolgo pri enem zanimanju. Morda zato, ker se vse preveč poudarja, da je pomembno delati predvsem tisto, kar hočeš. No, saj je prav, da človek poskusi veliko stvari. A ni prav, da poskusi samo enkrat in takoj reče, da to ni zanj. Moraš se poglobiti, vztrajati in šele potem vidiš, ali je nekaj zate ali ne.«


Jernej Damjan

»Že moja leta kažejo, da že dolgo vztrajam v tem športu! Zakaj? Vedno moraš pretehtati pluse in minuse: dokler bo plusov več kot minusov, bom vztrajal, ko bo pa enkrat več minusov, pa ne bom več vztrajal. Najpomembneje je, da lahko preskrbim za tega škorca (se nasmeje in pokaže na hčer), torej, če ne bi bil zaposlen pri policiji, bi brez tega zagotovo že zaključil – z lanskimi rezultati sem bil že zelo na meji, da končam, a so mi k sreči podaljšali sodelovanje, za kar sem hvaležen. Zato še naprej skačem in mi gre dobro. Če ni tiste osnovne varnosti doma, je težko skakati, ker ti glava ne dopusti. Potem je tu seveda pomemben tudi užitek v skokih in rezultatih, pa seveda dejstvo, da ni poškodb, tako da dokler telo funkcionira … Dejavnikov, zakaj vztrajamo, je tako res ogromno. Kar pa zadeva mlade ... Zdaj bolj spremljam takšno mladino (pokaže na hčer). Opažam, da ni vedno tako vztrajna, kot bi po mojem morala biti, no, hoče, pa se potrudi! Lahko pa rečem, da so moji mlajši reprezentančni kolegi so zelo vztrajni, če govorimo o mladini, pa tudi drugi iz športnih krogov so zelo vztrajni, kakšni po mojem celo preveč! Za vztrajnost je ključna motivacija: če imaš dober zastavljen cilj, lahko vztrajaš, če nimaš dolgoročne vizije, ne moreš vztrajati. Mladino bi spodbudil naj bodo radovedni, naj raziskujejo, se učijo o tistem, kar jih zanima … moraš slediti srcu, odkrivati nova področja, pa ne se pustiti zmesti!« In kako se tolaži, ko je daleč od doma? »Težko je, ko si daleč, zato se trudim, da čim manj razmišljam o tem. To je pač nuja, zato se s tem ne obremenjujem. Danes so seveda že možni video klici, tako da je stikov lahko več, ampak ko slišim, 'Oči, pogrešam te!', je kar težko.«







Domen Prevc

»Treba je delati na tistem, kar želiš doseči in vztrajati! Pri tem je vsekakor pomemben užitek, samo rezultati ni dovolj. Človek je naravnan, da ga užitek vleče naprej, čustvene dogodke želiš podoživeti ali pa vidiš uspehe pri drugih, pa jih hočeš tudi sam. Zdi se mi, da mladi velikokrat obupajo, če jim ne uspe v prvo, ne želijo se potruditi. V bistvu se niti v prvo ne potrudijo po svojih močeh. Enostavno prehitro opustijo vse skupaj, se ne ukvarjajo več s tem in gredo naprej. Jaz sem se vztrajnosti naučil tudi v športu, vsekakor pa najprej doma. Kot otrok sem nenehno preizkušal različne stvari in vztrajal. Ker ne moreš samo enkrat poskusiti in si reči, to je to. Šele sčasoma se naučiš stvari. Recimo, z bratranci smo se šli trike s kartami, tu rabiš veliko vztrajnosti, da ti res uspe!« In kaj ga najbolj sprošča? »Dobri skoki, seveda! To mi da tisto zadovoljstvo, pomiritev. Sicer me daleč od doma sproščajo tudi kakšne računalniške igre, ampak to zmeraj manj. Dragoceno je tudi druženje s prijatelji.«