Ljudske modrosti zahtevajo, da podrobno spremljamo pojave, saj se vsak naslednji dan pozna po prejšnjem. »Sušec suhoten, traven mokroten, majnik hladan, kmet bo s senam, žitnim plemenam, grozdjem drvan, je daljnega leta 1840 zapisal Valentin Vodnik, kar pomeni, da mora biti marec suh, april moker, maj pa hladen. Letos je bila nekakšna mešanica, ker smo imeli marca še hudo zimo kot že dolga leta ne, nato je bilo aprila naenkrat suho, pa spet mokro, maj je bil pa hladen, kot ga predvidevajo stoletne pratike,« pove Kaplan in s tem potrdi, da letošnje spomladansko vreme ni bilo nič nenavadnega. 



A nas bolj zanima poletje. Se ga lahko veselimo? »En pregovor pravi, če na Florjana, 4. maja, dež gre, ga celo leto manjka. To je prva napoved, da bomo imeli suho vreme, saj je letos takrat res deževalo. Razen kakšne nevihte ali sodre, druge pozebe ne bi smelo več biti, zato lahko rože in druge občutljive rastline že sejemo brez strahu. Florjana dopolni Urban, 25. maja, in na letošnji petkov dan mladosti smo imeli res spremenljivo soparno vreme z nekaj nevihtami. Glede na to bomo imeli torej suho in soparno poletje. Vroče pa bo že od jutri naprej, ko nastopi ščip, in nato vse do oktobra,« zatrdi Kaplan. 



Letošnje poletje tako ne bo nič kaj klavrno, nadaljuje Kaplan, doletela nas bo tudi močna vročina, a le za kratek čas. »Poleti bo pasja vročina, ko bo temperatura dosegla nad 35 stopinj Celzija, le v dnevih od 23. julija do Lovrenca 10. avgusta. Drugače pa bo tako skuhano in soparno vreme, z malo padavinami. Od 11. junija, ko goduje Barbara, do sv. Vida, 15. junija, lahko pričakujemo nekaj nevihtnih dni. Če na Barbaro deži, bodo jeseni grozdja polne kadi, gre rek. Kresni dan bo nato prelomen, ko bo poletno vreme zgrabil mlaj in ga vlekel vse do sredine julija. 13. julija spet nastopi mlaj in se bo vreme nekoliko poslabšalo, a to bo dobro, saj bomo letos poleti prosili za vsako kapljo dežja.« Sredi poletja vreme napove tudi obete za hladnejše mesece v letu, nam zaupa Kaplan. »Aleš, ki goduje 17. julija, napoveduje božič in zimo, Aleš soparen in suh, za zimo pripravi topel kožuh, pravi pregovor.« Vse do Marijinega vnebovzetja nas čakajo sončni in vroči dnevi, ko bo res pripekalo je prepričan Kaplan: »Veliki Šmaren pa nam bo 15. avgusta dal vedeti, da je poletja res konec, kar ne odstopa od tradicije, saj je stoletja ta dan na kmetih veljal za prvi jesenski dan. Nato bo vreme do zadnjega avgusta sicer še suho, tik pred šolo pa bo ščip prinesel močno deževje, ki bo vztrajalo vso prvo polovico septembra.«



In kakšna bo jesen? Obete nam bosta prinesla že Lovrenc 10. avgusta in Jernej 24. avgusta. »Opazovalca naravnih pojavov Valentin Vodnik in Primož Trubar sta zapisala, da se po Jerneju rada cela jesen nareja. Če bosta vroča, bo tudi jesen suha in vroča vse tja do 10. oktobra, ko nam godujoči Gal napove vreme že za naslednje leto, in sicer če bo suh, nakazuje, da bo tudi prihodnje leto suša,« razloži Kaplan. 



Seveda, pa je za celotno Slovenijo nadvse težko podati točne napovedi, saj ima vsako dvorišče svoje vreme, opozori Kaplan. Lahko so recimo v Prekmurju poplave, medtem pa na Primorskem gori od vročine. Zato se je morda bolje spomniti Vodnikovih besed, ki se glasijo: "Več je vredno eno poletje, kot sto zim,« kar bi nam lahko biti vodilo, da se veselimo poletja, pa čeravno ne najbolj sanjskega.