Kot poroča Nacionalni inštitut za javno zdravje RS, je bilo v letošnjem letu v Sloveniji testiranih več kot 30 bolnikov zaradi suma, da so okuženi z virusom Zahodnega Nila. Okužbo so potrdili pri eni osebi iz Osrednje Slovenije, ki je bila hospitalizirana, a je že odpuščena v domačo oskrbo. Pri ostalih sumih so okužbo z ustreznim mikrobiološkim testiranjem izključili, poroča STA.



»Potrditev primera okužbe z virusom Zahodnega Nila v Sloveniji je skladna s pričakovanji, saj se že več kot mesec dni pojavlja v nekaterih mejnih regijah sosednjih držav,« so navedli. Strokovnjaki. Podatki, ki jih zbira Evropski center za spremljanje in preprečevanje bolezni, kažejo, da je letošnja sezona te vektorsko prenosljive bolezni intenzivna. Po podatkih, zbranih do 30.avgusta, je v državah EU zbolelo več kot 700 ljudi.

Večina oseb, ki se ob piku komarja okuži z virusom Zahodnega Nila, ne zboli.Samo približno petino okuženih doleti vročinska bolezen, podobna gripi, ki izzveni brez posledic. Prizadetost osrednjega živčnega sistema, ki se odrazi kot meningoencefalitis (vnetje možganskih ovojnic in možganovine), ima manj kot odstotek okuženih. Večina bolnikov s prizadetostjo osrednjega živčnega sistema je starejših od 65 let in kronično bolnih, pojasnjujejo na NIJZ.



Najučinkovitejši ukrep za zmanjšanje tveganja okužbe na območju, kjer kroži virus Zahodnega Nila, je preprečevanje pikov komarjev. Virus Zahodnega Nila so odkrili na severozahodu Ugande v provinci West Nile leta 1937. Na človeka se prenaša večinoma s pikom okuženega komarja. Ti se okužijo ob sesanju krvi okuženih ptic. Osebe nad 50. letom starosti in osebe z okrnjeno imunostjo imajo večje tveganje za hujši potek bolezni. Cepiva, ki bi preprečilo okužbo pri ljudeh, ni.