»Ne moremo zgraditi republike za vse na temelju nasilja,« je pojasnil in pristavil, da je želja po osamosvojitvi v Kataloniji preprosto premočna, da bi se lahko izognili nemirom. Toda počasen proces je očitno edina rešitev, je ponudil v premislek.



Poleg Puigdemonta je v Belgiji še pet ministrov iz razpuščene katalonske vlade, kot je nekdanji premier pojasnil, je Bruselj izbral za zatočišče, da saj je to središče Evrope, za katero upa, da se bo kmalu izrekla o svojem stališču glede problematike v njegovi domovini. Tam je sicer še vedno burno in nemirno, španska policija pa je v okviru preiskave nezakonitega referenduma prečesala glavne prostore katalonske policije Mossos d'Esquadra, ki naj bi zanemarila ukaze Madrida in ni ustavila glasovanja ter izgredov aktivistov, ki so branili volišča. Pozneje je posredovala španska policija.



Katalonija bo svoji usodi očitno bližje šele decembra, toda opazovalci do takrat ne izključujejo možnosti novih nemirov in uporov. Katalonska separatistična skupina Assamblea Nacional Catalan denimo poziva k oblikovanju nove strategije pred predčasnimi volitvami, ki jih je vlada v Madridu po njihovem razpisala nezakonito.