GLAVNO MESTO SLOVAŠKE

To je cenovno ugodna evropska prestolnica s številnimi atrakcijami

Bratislava je majhno mesto, ki ga je možno raziskati kar peš. Ponaša se tudi z okusno kulinariko in dobrim pivom.
Fotografija: Bratislava Foto: Rasto Sk/Shutterstock
Odpri galerijo
Bratislava Foto: Rasto Sk/Shutterstock

Ko si zaželimo, da bi za nekaj dni pobegnili iz Slovenije, hkrati pa bi radi ta čas izkoristili čim bolj aktivno; za različna doživetja in ogled znamenitosti, se lahko kot dobra ideja pokaže obisk katere od evropskih prestolnic. Nekaj dni zadošča, da se nekoliko bolje spoznamo z njeno zgodovino, si ogledamo arhitekturo, obiščemo znane in manj znane atrakcije, začutimo utrip mesta, okusimo kulinariko in zaznamo posebnosti določenega kraja. Po želji pa se lahko podamo še na raziskovanje okoliške narave in podeželskega okolja.

Ena izmed nam najbolj dostopnih prestolnic je Bratislava, glavno mesto Slovaške, saj lahko do nje z avtom prispemo že v dobrih štirih in pol ure vožnje. Mesto, ki leži ob Donavi, je hkrati idealno izhodišče tudi za obisk Dunaja, do katerega nas loči le ena ura vožnje, in češkega mesta Brno, ki je od Bratislave oddaljeno 130 kilometrov oz. uro in pol vožnje z avtomobilom.

Če se boste iz Bratislave odpravili do Brna, se vsekakor splača spotoma ustaviti pri pravljičnem gradu Lednice, ki ga obdajajo prostrani simetrično urejeni vrtovi. Grad je bil včasih v lasti Lihtenštainove kraljeve družine.

PREBERITE ŠE -> To je pravljična kraška vasica, ki osupne s svojo lepoto

Majhno mesto, ki ga je možno raziskati kar peš

Kljub temu da gre za prestolnico, pa je Bratislava precej majhno mesto, ki šteje približno 450.000 prebivalcev. To je lahko tudi prednost, saj so znamenitosti v majhni oddaljenosti druga od druge, zato se lahko raziskovanja mesta brez težav lotimo tudi peš.

Včasih je bila Bratislava kot izletniška destinacija atraktivna tudi zaradi zelo nizkih cen dobrin in storitev. Te so v zadnjih letih nekoliko poskočile, vendar so v primerjavi z Ljubljano še vedno večinoma nekaj odstotkov nižje. Seveda so te na turistično najbolj obiskanih lokacijah lahko tudi zasoljene. Za solidno ceno se da dobiti tudi relativno udobno prenočišče blizu centra.

Bratislava sicer spada med turistično manj obiskane evropske prestolnice, zato je primerna za tiste turiste, ki jim bolj ustrezajo mirnejše lokacije. Njihov jezik je precej podoben našemu, kar vsekakor olajša razumevanje in komunikacijo.

Slovaška sicer slovi po dobri hrani, zato je v času izleta smiselno obiskati katero izmed njihovih tradicionalnih restavracij in okusiti njihove jedi. Med Slovaki je priljubljena češka pijača Kofola, ki jo je vredno poskusiti. Gre za gazirano pijačo nekoliko karamelnega okusa, ki naj bi bila konkurenčna Coca-Coli in Pepsi. Sicer pa se na Slovaškem da piti tudi dobro pivo.

Promenada ob Donavi (Danube Promenade)

Bratislava je po svojem videzu tipična država Vzhodne Evrope. Glavni mestni utrip je možno doživeti med sprehodom po mestnem jedru, saj je tam največ ljudi, z vseh koncev se sliši glasba, bari in trgovinice pa obiskovalca pričakajo na vsakem koraku.

V mestnem jedru je tudi večina zgodovinskih stavb. Smiselno si je ogledati tudi slovaško filharmonijo, bratislavski grad in Hviezdoslavovo Namastie (mestni park s fontanami, kjer je na ogled tudi kip danskega pisatelja Hansa Christiana Andersena). Seveda pa med najbolj priljubljene sprehajalne točke spada Danube Promenade, gre za sprehajališče ob reki Donavi.

Promenada ob Donavi je posejana z bari, pri čemer se nekateri nahajajo na njeni obali, nekateri pa so urejeni kar na ladjah, ki so zasidrane ob obali. Ob Donavi so urejene tudi zelene površine, ki nudijo prostor za poležavanje in piknike.

Pot ob Donavi je primerna tudi za kolesarje. Začetek lahke in ravninske kolesarske ture lahko načrtujete v Čunovem, ki se nahaja jugovzhodno od centra. Od tod pa vse do središča Bratislave je ob reki speljana asfaltirana steza, ki je večinoma ločena od avtomobilske ceste. Na začetku je pot precej mirna in jo obdajajo zelene površine, proti koncu pa je seveda mestnega vrveža čedalje več. Med potjo se je možno ustaviti tudi v katerem od urejenih barov in si napolniti baterije.

Razgledna točka UFO

Razgledna točka se nahaja na mostu SNP, ki je speljan čez Donavo, takšno ime pa je dobila, ker nekoliko spominja na neznani leteči predmet. Na to 95 metrov visoko strukturo se je možno povzpeti z dvigalom, za kar je seveda treba plačati vstopnino, ki je kar zasoljena.

Na samem vrhu je razgledna ploščad, s katere se odpira lep razgled na Bratislavo in na njeno okolico. Najlepše ga je obiskati ob sončnem zahodu in ob tem opazovati prelivajoče se barve na nebu. Na razgledni točki so tudi podatki o nekaterih najvišjih stolpih na svetu. Eno nadstropje nižje je urejena restavracija z barom, kjer je možno kaj prigrizniti ali popiti ob čudovitem razgledu na mesto.

Multium

Multium je galerija, ki precej spominja na ljubljansko Hišo iluzij, le da je še nekoliko manjša. Nahaja se blizu bratislavskega gradu, v njej pa so urejene različne tematske sobe z ogledali, ki dajejo vtis neskončnosti.

V nekaterih sobah je možno občudovati spreminjanje vzorcev in barv, kar izgleda kot nekakšna čarovnija. Ena soba je namenjena predstavitvi različnih optičnih iluzij. Obiskovalec opazuje, kako ga lahko določena slika ali animacija hitro zavede, da vidi nekaj povsem drugega, kot je dejansko uprizorjeno. Poleg slik so opisi, ki razlagajo posamezne optične prevare. Obisk galerije je zabavna izkušnja, prizorišče za številne zanimive posnetke, ki lahko služijo kot lep spomin.

Predsedniška palača (Grassalkovich Palace)

Predsedniška palača je še ena stavba v Bratislavi, ki si jo je vredno ogledati. Gre za rokokojsko poletno palačo, ki je bila zgrajena leta 1760 za tedanjega predsednika madžarske kraljeve zbornice in svetovalca cesarice Marije Terezije. Ta razkošna palača je danes uradna rezidenca slovaškega predsednika.

Za palačo je urejen atraktiven park s starejšimi drevesi in zelenicami, ki predstavlja miren kotiček za odklop in stik z naravo. V sklopu parka si lahko ogledamo kip Marije Terezije na konju, kiparsko delo Vrelec mladosti slovaškega umetnika Tiborja Bartfaya in nekatere druge kipe sodobnih umetnikov.

V parku je urejena tudi aleja predsednikov. Predsedniki različnih držav, ki so prišli v Bratislavo na obisk, so zasadili vsak svoje drevo. Tako lahko opazimo tudi drevo, ki ga je leta 2003 posadil nekdanji slovenski predsednik Janez Drnovšek.

Modra cerkev

Modra cerkev v Bratislavi, ki vključuje tudi 37 metrov visok okrogel stolp, po svoji podobi zelo odstopa od običajnih cerkev. Vsekakor jo je vredno obiskati, saj je kot iz kakšne Disneyeve pravljice. Ta secesijska stavba je svoje ime dobila po nežno modri barvi, v katero je odeta tako njena zunanjost kot notranjost.

Cerkev se nahaja na mirni ulici nekoliko ven iz mestnega jedra, vendar tega, da boste morali sprehod podaljšali, da bi si jo ogledali, zagotovo ne boste obžalovali. Cerkev je bila zgrajena na začetku 20. stoletja, zasnoval pa jo je budimpeški arhitekt Edmund Lechner.

Grad Devin

Slovaška slovi po številnih in lepih gradovih in ob obisku Bratislave bi bilo smiselno obiskati vsaj dva; bratislavski grad in grad Devin. Slednji je zaradi svoje lege na skali in razgledov, ki se z njega odpirajo na vse strani, morda še bolj atraktiven. Je pa nekoliko bolj oddaljen od bratislavskega gradu, ki se nahaja v središču mesta.

Grad Devin leži zahodno od središča slovaške prestolnice, do njega pa bomo z avtom prispeli v 20 minutah. V neposredni bližini gradu je urejeno veliko parkirišče.

Grad je bil zgrajen na vrhu skale v občini Devin, na kraju, kjer se Morava steka v Donavo. Podrt je bil leta 1809, ko so ga uničili Napoleonovi vojaki, naknadno pa je bil prenovljen. Danes velja za pomemben simbol slovaške in slovanske zgodovine ter za eno najpomembnejših slovaških arheoloških središč.

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte