LUKSUZNI MATERIALI, VREDNI NALOŽBE

Pozabite na volno! Če vas rado zebe, bi morali nositi ta naravni material

Alpaka je čudovit zimski material, ki ga pridobivamo iz dlake istoimenske živali. Je kar petkrat toplejša od volne, ne pika in je bolj sijoča od kašmirja.
Fotografija: Alpaka je izredno mehka, lahka in prijetna za nošenje, saj za razliko od volne ne pika. Foto: Alliance Images/shutterstock
Odpri galerijo
Alpaka je izredno mehka, lahka in prijetna za nošenje, saj za razliko od volne ne pika. Foto: Alliance Images/shutterstock

Če še niste slišali za alpako (tako namreč imenujemo prejo, ki jo pridobivajo iz striženja mehkega kožuščka južnoameriških živali alpak), so prihajajoči hladni dnevi skrajni čas, da jo spoznate. Ta material se ponaša z izrednimi lastnostmi, ki v veliko pogledih prekašajo ovčjo volno in celo pregrešno dragi kašmir. Je tudi bolj ekološka izbira, zakaj izveste v nadaljevanju. Zaupali pa vam bomo še, kako pravilno skrbeti zanjo, da vam bo služila leta in leta. 

Od kod izvira alpaka 

Alpake so domorodne živali Južne Amerike. V Andskem gorovju na področju današnjega Ekvadorja, Peruja, Čila, Bolivije in severne Argentine so jih že pred več kot 5.000 leti udomačili staroselci. Tako kot lame so udomačene sorodnice divjih vikunj, a se od lam razlikujejo po tem, da so manjše rasti in mehkejšega kožuha. 

Alpake so bile v nekoč izjemno cenjene živali, njihovo runo so starodavna južnoameriška plemena uporabljala zgolj za oblačila svojih vladarjev. Poleg tega so cenili tudi meso teh živali in alpake žrtvovali bogovom ob različnih verskih praznikih. 

Kožuhi alpak so zelo različnih barv, tako da lahko naravno nebarvano prejo dobite v več kot 300 odtenkih. Foto: Wasim Muklashy/shutterstock
Kožuhi alpak so zelo različnih barv, tako da lahko naravno nebarvano prejo dobite v več kot 300 odtenkih. Foto: Wasim Muklashy/shutterstock

Z alpako so se Evropejci prvič srečali med španskim osvajanjem Amerike, a je, kljub temu da so bili osvajalci nad to živaljo in njeno mehko dlako navdušeni ter jo prinesli nazaj v Evropo, trajalo kar nekaj stoletji, da so iz alpake začeli presti prejo in nato izdelovati še blago, potrebnih je bilo namreč kar nekaj tehnoloških izboljšav, da so lahko nežno alpako stkali v sukno. 

Danes alpake poleg Južne Amerike vzrejajo tudi v ZDA, Kanadi, Avstraliji, na Novi Zelandiji, V Združenem kraljestvu, Nemčiji ter drugih državah, nekaj kmetij z alpakami pa najdete tudi v Sloveniji. So izredno lepe in prijazne živali, ki se ponašajo s kožuščki živopisanih barv, več kot 300 različnih odtenkov lahko imajo (od bele, bež in srebrne, do rožnato-sive, rjave in črne). So pa med vsemi najbolj cenjene prav bele alpake, ker je bela dlaka najtanjša in najbolj fina od vseh, najlažje pa jo je tudi barvati. 

Alpakina dlaka zelo dobro vpija barvila, zato so tudi naravno barvane preje čudovitih živih barv. Foto: Mark Green/shutterstock
Alpakina dlaka zelo dobro vpija barvila, zato so tudi naravno barvane preje čudovitih živih barv. Foto: Mark Green/shutterstock

Zanimanje za prejo ter oblačila iz alpakine dlake je v zadnjih letih močno poskočilo, saj so razmeroma nezahtevne živali za vzrejo, navajene strmih in neprijaznih terenov. Njihov ogljični odtis na okolje je tako precej manjši kot pri drugih vrstah živinoreje, zato so oblačila iz alpakine dlake ekološka izbira, zagotovo veliko bolj kot kašmir. Ta s prekomerno živinorejo kašmirskih koz katastrofalno spreminja azijsko pokrajino in vpliva celo na vremenske pojave po svetu. 

PREBERITE ŠE -> Zato je kašmir tako cenjen in vse, kar morate vedeti pred nakupom oblačil iz tega materiala 

Prednosti alpakine dlake 

Alpakina dlaka je izredno fina in tanka, na površini pa nima veliko lusk, kar pomeni, da je bolj gladka od ovčje volne in zato ne pika med nošenjem. Prav tako alpakina dlaka ne vsebuje veliko maščobe ali lanolina, kot ovčja volna, in je tako pred predelavo v prejo ni treba obdelati s kemikalijami. Je tudi hipoalergena in primerna za osebe, nagnjene k alergijam. Alpaka poleg tega naravno odbija vodo in je ognjevarna, saj ne zagori zlepa. 

Gosta, skodrana dlaka alpake ščiti pred hudim mrazom. Foto: Eric Isselee/shutterstock
Gosta, skodrana dlaka alpake ščiti pred hudim mrazom. Foto: Eric Isselee/shutterstock

A zagotovo najboljše lastnosti alpake ležijo v tem, da je izredno topla, je namreč kar petkrat toplejša od ovčje volne in zelo izolativna tudi, ko se zmoči (to lahko izkoristite v zimskih športih, če vas rado zebe, si za aktivnosti na snegu oblecite pulover, kapo ali rokavice iz alpake). Alpaka je tudi močnejša od volne, odporna je na sončne žarke in nudi dobro zaščito pred sončnim sevanjem. 

Naravna in živalim prijazna alternativa umetnemu usnju 

Manj lusk na površini alpakinih dlačic ne pomeni samo večje mehkobe na otip, ampak ji daje tudi značilen lesk, ki spominja na svilo, zaradi česar je alpaka celo bolj cenjena od kašmirja (ki se naravno ne sveti). To lastnost alpake izkoriščajo tudi v modni industriji kot neke vrste etični nadomestek krzna, saj dlačice alpake, stkane v dolgodlako in kosmato tkanino, spominjajo na mehak kožuh, ki pa k sreči ne terja življenj živali. Če bi radi nosili umetno krzno, ki greje, ni narejeno iz plastike, ne obremenjuje okolja in bo videti lepo vrsto let, izberite raje modne kose, narejene iz česane alpakine dlake. 

Priljubljeni plaščki
Priljubljeni plaščki "teddy", ki spominjajo na kožuh plišastih medvedkov (po čemer so dobili tudi ime), so lahko narejeni tudi iz alpake. Ponudniki hitre mode jih seveda izdelujejo iz cenenega poliestra in akrila, prestižne modne znamke pa raje izberejo naravno alpako, ki je tudi veliko bolj topla in trajnostna. Foto: Olena Ivanova/shutterstock

Kako skrbimo za oblačila iz alpake? 

Nikoli, ampak res nikoli jih ne perite v pralnem stroju, saj se alpaka izredno hitro spolsti. Pletenine, puloverje, kape in rokavice iz alpake lahko perete na roke, ampak vedno v mrzli vodi (toplota jih bo skrčila) s praškom za pranje občutljivih oblačil, kot sta volna in svila (ne uporabljajte belil ali odstranjevalcev madežev), plašče, jakne, krila, suknjiče in druga krojena oblačila, narejena iz tkane alpake, pa raje nesite v čistilnico. 

Pletenine iz alpake ni treba pogosto prati, ko pa, jih nikoli ne vrzite v pralni stroj. Foto: Evrymmnt/shutterstock
Pletenine iz alpake ni treba pogosto prati, ko pa, jih nikoli ne vrzite v pralni stroj. Foto: Evrymmnt/shutterstock

Oblačil iz alpake med pranjem v vodi prav tako ne drgnite ali prekomerno ožemajte in zvijajte, saj lahko tudi to spolsti vlakna. Namesto tega iz njih po nekajkratnem spiranju nežno iztisnite odvečno vodo in jih še dodatno osušite s suho brisačo. Nato oblačilo iz alpake razprostrite na stojalu vodoravno in pustite, da se počasi posuši na zraku. Če živite v stanovanju brez balkona, stojalo postavite v kopalnico, v kad ali kabino za prhanje in naj se suši tam, nikar pa ne polagajte alpakinih oblačil na vročo peč ali jih obešajte na vroč radiator. 

Pletenin iz alpake ne likamo, prav tako jih ni treba pogosto prati, saj ne zadržujejo neprijetnega vonja. Očistite jih, kadar se na njih pojavijo madeži, in nujno pred daljšim shranjevanjem oblačila (čez poletje), da se na umazaniji ne bodo zaredili molji in vam uničili dragocenih modnih kosov. 

PREBERITE ŠE -> Kako smo ženske dobile prvo maskaro in neverjetna zgodovina tega ličila, ki je spremenilo kozmetiko 

Kaj pa dlaka lam? 

Ker so lame sorodnice alpak, lahko tudi iz njihovega kožuha pridelujemo vlakna za tekstil, a ker so njihove dlake debelejše in bolj grobe, predivo ni tako fino in cenjeno kot alpakino. Je pa izredno trpežno, zelo ravno (za razliko od skodranih dlak drugih živali, denimo ovac) in hipoalergeno, zato iz laminih vlaken izdelujejo bolj groba vrhnja oblačila, denimo tople zimske plašče.  

Alpake in lame so si v sorodu, a je dlaka lam veliko bolj trda in groba. Foto: Helen Iv/shutterstock
Alpake in lame so si v sorodu, a je dlaka lam veliko bolj trda in groba. Foto: Helen Iv/shutterstock

Vikunja - najdražji material na svetu 

Vikunje so divji predniki alpak in lam, ki še danes živijo na najvišjih pobočjih Andov. Bile so cenjene že v času južnoameriških staroselcev, ko je njihova dlaka bila rezervirana samo za kralje, in je bilo z zakonom prepovedano, da bi jo nosili navadni ljudje, Inki so vikunjinemu runu celo nadeli ime »božje vlakno«. 

Danes velja predivo iz njihovega kožuha za najdražje na svetu (kilogram stane od 400 do 600 dolarjev, za razliko od prav tako cenjenega kašmirja, ki stane le 80 dolarjev na kilogram), in to ne samo zato, ker je njihova populacija tako zdesetkana (v 70. letih prejšnjega stoletja so bile zaradi prekomernega lova na robu izumrtja), ampak tudi zato, ker živijo samo v divjini in jih lahko domačini ulovijo ter ostrižejo samo enkrat na tri leta. A ves ta trud je več kot vreden svojega denarja, saj je dlaka vikunj ena najbolj finih v živalskem kraljestvu (podobna ji je le dlaka tibetanskih antilop). 

Vikunje so divje in ogrožene živali, zato je njihova dlaka ena najbolj dragocenih na svetu. Foto: Ecuadorplanet/shutterstock
Vikunje so divje in ogrožene živali, zato je njihova dlaka ena najbolj dragocenih na svetu. Foto: Ecuadorplanet/shutterstock

Ker vikunje živijo na višinah od 3.200 do 4.800 metrov nadmorske višine, so evolucijsko razvile kožuh, ki jim omogoča preživetje v izredno nizkih temperaturah. Posebnost tega kožuha je votla dlaka z drobnimi luskami, ki se med seboj povežejo ter ujamejo topel zrak, kar pomeni, da so izdelki iz vikunje preje kljub finosti in lahkosti izredno topli ter celo bolj mehki in nežni od kašmirja. 

 

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte