Imenujeta se Džong Džong in Hua Huha, njuno poslanstvo pa bo preučevanje človeških bolezni, kot so rak ter presnovne, možgnaske in imunske bolezni.



Na svet sta prišla konec lanskega leta in sta se odtlej normalno razvijala. Njuno življenje je seveda laboratorijsko, glede na njun dozdajšnji napredek pa gre pričakovati, da bodo znanstveniki klonirali še več primatov. Tudi človeka? Za zdaj nič ne kaže na to, toda glede na hitre razvoj znanosti možnosti seveda ne gre izključiti, so kritični mnogi znanstveniki, ki so nezaupljivi do takšnih poskusov, saj da so skregani z vsemi moralnimi in etičnimi merili. Drugi strokovnjaki mirijo, češ da metoda sploh ni primerna za kloniranje človeka in da so pred znanostjo še številne uganke, kako bi človeško bitje sploh lahko na tak način reproducirali.



Makaka sta prva klonirana primata. Strokovnjaki so pri postopku uporabili DNK-zapis iz celic zarodka. Ko so DNK prenesli na jajčece, so z genetskim reprogramiranjem spremenili gene, ki bi sicer ustavili razvoj zarodka. Uspelo jim je po 79 spodletelih poskusih. Kitajski strokovnjaki so pri kloniranju uporabili enak postopek kloniranja kot pri ovci Dolly, ki je bila pred 20 leti klonirana na institutu Roslin v Edinburghu. Takrat so znanstveniki prvič klonirali sesalca iz celice odrasle živali, ki so jo vzeli iz vimena. Od takrat so z enakim postopkom klonirali še več drugih živali - prašiče, pse, mačke, živino, miši in podgane, tokrat pa prvič primata.