Njihov sočen plod je sladkega okusa, brbončice jih bodo torej nedvomno vesele. Vijolične, modre, rdeče in rumene nas že razveseljujejo, najpogostejše in tudi najbolj priljubljene pa so tiste modre barve.

Slive so močni antioksidant, torej nam pomagajo v borbi proti številnim obolenjem, delujejo protivnetno, blagodejno delujejo na prebavo, čistijo jetra in sploh krepijo odpornost. Ker so bogate z vlakninami, jih črevesje obožuje, novejše raziskave pa kažejo, da imajo pomembno vlogo tudi pri preprečevanju raka pljuč, krepijo kosti, zaradi visoke vsebnosti vitamina C spodbujajo absorpcijo železa, skrbijo pa tudi za lepe lase in kožo.



Sliva cveti spomladi, njihove božanske plodove pa lahko uživamo od julija do septembra. Spada med nizkokalorično sadje, zato je zaveznica pri boju z odvečnimi kilogrami, kot rečeno, pa spodbuja tudi odvajanje strupov iz telesa in pospešuje prebavo; kdor zaužije okoli 100 sliv, si bo naprtil le kakšni 50 kalorij! Kdor ima v sadovnjaku drevo s temu čudežnimi plodovi, dobro ve, da sliva ni zahtevna rastlina, rade pa imajo višje temperature; pri nižjih se kakovost nekoliko zmanjša. Najokusnejši je plod seveda takrat, ko ga zaužijemo sveže nabranega z drevesa, če pa bomo sadež posušili, bomo okrepili antioksidativno delovanje, povedo nutricionisti.



Slive so izjemno bogate z vitamini E, K, B6, folno kislino in dragocenim vitaminom C. Vsebujejo veliko železa, bora, magnezija, kalija in bakra. In ne le kot sveže ali sušeno sadje, slive so odlične tudi za pripravo marmelad, džemov, kompota in najrazličnejših sladic.