Skrb za telo se z odhodom s plaže še zdaleč ne sme nehati. Po kopanju in sončenju si najprej privoščimo hladno kopel. Naše babice so nekoč v vodo dodajale celo sodo bikarbono, kar si lahko omislimo tudi danes. Zmehča namreč vodo in tako obnovi kožo, ki sta jo poškodovala sonce in morje. Mazila ali geli z aloe vero so odlični za morebitne blage opekline oziroma regeneracijo kože po sončenju. Hranimo jih v hladilniku, kar še bolj blagodejno učinkuje po nanosu. Telo je treba pred spanjem dodobra namazati z vlažilnim losjonom, ki preprečuje izsušitev in luščenje kože. Za lepšo polt je na voljo precej sredstev, ki podaljšujejo zagorelost oziroma spodbujajo celice, da proizvajajo še več pigmenta in tako vlažijo kožo.



Preveč pilinga škodi

S pilingom odpravimo odmrle celice, pospešimo prekrvitev, koža pa je po njem gladka in sijoča. Vse to je res koristno zanjo, toda s preveč pilinga jo lahko tudi poškodujemo, na primer z grobim pilingom, ki vsebuje zdrobljeno lupino oreha. Strokovnjaki pravijo, če si ne moremo predstavljati, da bi bosi hodili po sredstvu za piling, z njim nikar ne drgnimo obraza ali drugih delov telesa. S pilingom lahko poslabšamo stanje kože, saj dodatno vzdražimo vnete dele in razširimo bakterije. Namesto s pilingom lahko obraz očistimo tudi s posebnimi čistilnimi robčki, ki so veliko bolj nežni do naše kože, a nič manj učinkoviti.

Skrb za lase

Zaradi slane vode, vetra, sonca je treba kožo še bolj negovati. Količina maščobe in vlage naj bo optimalna, torej ne varčujmo s kremami za obraz in losjoni za telesno nego. Enako z ustreznimi pripravki poskrbimo za lase. Tako kot za lepo kožo pa je tudi za sijoče lase zelo pomembna prehrana, zato jim privoščimo veliko vitaminov in mineralov, izjemno hvaležni bodo za biotin, ki ga najdemo v korenju, cvetači, bananah, perutnini in jajcih, pomembni so tudi beljakovine in magnezij. Uživajmo hrano, ki vsebuje tudi cink in maščobne kisline, denimo oreške in bučna semena. Vsako jutro pojejmo še košček kvasa na tešče. Lasje bodo veliko močnejši in tudi izpadali bodo precej manj. Ne smemo pa pozabiti niti na počitek, zato se poleti odpovejmo barvanju in ravnanju las, uporabi sušilnika in grobemu otiranju, med spanjem jih ne spenjamo, temveč jim pustimo prosto zadihati.

Poletni namig

Pripravimo si blagodejno kopel z listi mete, ki nas okrepi, pomiri in osveži kožo. Liste v poparku lahko uporabimo tudi za spiranje mastnih las. Tako po umivanju kot po plavanju jih vselej previdno in nežno razčešemo. Vlakna suhih las so trša od nohta, ko pa se zmočijo, se stanje v hipu spremeni. Zunanji, luskasti sloj se v vodi napne in postane občutljiv. Z nepazljivim česanjem lahko posamezne luske odstranimo, lasje postanejo krhki in se začnejo cepiti, izgubijo lesk in prožnost. Za daljše je primernejša krtača z večjo površino, za gostejše pa morajo biti tudi ščetine bolj goste.


Dobro je vedeti
Opečeno kožo najprej hladimo z mrzlo vodo, nato na opečene dele večkrat na dan nanesimo hladen jogurt ali čisto sivkino eterično olje. Nastrgajmo korenček in naredimo oblogo. Če imamo pri roki šentjanževo olje ali ognjičevo mazilo, z njim namažemo opekline.


Podobno kot pri laseh sta tudi pri nohtih največji sovražnik in vzrok za razcepljenost voda, zato zanje izdatneje poskrbimo poleti, ko se namakamo v bazenih, jezerih ali morju in jih »pridno« mehčamo. Nohtom večkrat privoščimo oljno kopel, v katero zamešamo olivno in jojobino olje, in jih potem ne umijemo, ampak le dobro obrišemo.