V njih se količina vitaminov, encimov, kakovostnih maščob in beljakovin z rastjo nenehno povečuje. Kaljena semena so lažje prebavljiva in zato hranljivejša od kuhanih nekaljenih. To velja tako za semena žitaric kot stročnic in zelišč. 



Kalčki so tudi bogat vir mineralov. Še zlasti kaljena leča je polna železa. Že samo z njo zlahka izpolnimo celodnevno potrebo po njem. Kalčki so v primerjavi z drugo zelenjavo odličen vir vitamina C in vitaminov skupine B (B1, B2 in B3). Vsebujejo tudi dragoceni vitamin E. 



Nakup in priprava

Če se odločimo, da bomo imeli sveže kalčke nenehno na voljo, si priskrbimo kalilnik, ustrezno literaturo o kaljenju ter semena, če pa nas »kuhinjsko poljedelstvo« ne privlači, lahko sveže kupujemo v trgovinah. Tako za doma pridelana kaljena semena kot tudi za kupljena veljajo naslednja opozorila: kaljeni fižol in sojo moramo pred uživanjem obvezno skuhati, saj le tako uničimo škodljive snovi, ki so v njiju. Druga kaljena semena lahko uživamo presna, če jih pred uporabo (zaradi morebitnih glivic in bakterij, ki se rade naselijo na njih) večkrat speremo pod tekočo vodo. Če morebitnega vonja po zatohlem ne odpravimo, jih raje zavrzimo. 



In kako kalčke uporabiti v kuhinji? S presnimi lahko poživite sendviče in solate, lahko pa jih zakuhate v juhe ali jih dodajate prilogam. Ponujamo vam nekaj idej.