Na svetu obstaja več kot 2000 vrst bolh. Ena izmed njih je celo odgovorna za epidemije kuge. Podganja bolha recimo zajeda glodavce, in če so ti okuženi z bakterijo Yersinia pestis, jo po krvi lahko prenese tudi na človeka. A bolhe, ki večino ljudi pestijo danes, so tiste, ki napadajo naše kosmatince. 



Imenujemo jih mačje, vendar z veseljem zagrizejo tudi v kožo psov, kuncev, činčil in hrčkov. Srbečica pa ni edina neprijetnost. Na žival lahko prenesejo celo trakuljo, povzročajo hujša vnetja kože in slabokrvnost, v najhujših primerih pa zelo skrajšajo življenje ljubljenčka ali celo povzročijo smrt.



Neuničljiv življenjski krog

Zatiranje bolšje zalege bi torej morali vsi jemati resno. Najprej razbijmo mite. Bolhe lahko napadejo tako živali, ki živijo zunaj, kot tiste, ki ves čas prebivajo za štirimi stenami. Ne zadržujejo se le v nesnagi, tako da čisto stanovanje še ne pomeni sterilnega okolja za nadlogo. So silno prilagodljive, zato se dobro znajdejo v najrazličnejših okoljih. Nizke temperature jim resda niso ljube, a tudi pozimi jim uspe najti toplo in vlažno mikroklimo v zaprtih stanovanjih. 



Poleg tega, da so bolhe sposobne skočiti več kot 30 centimetrov v dolžino, je občudovanja vreden predvsem njihov življenjski krog. Razmnožujejo se izredno hitro, njihove ličinke pa se v prostorih zadržujejo v kar se da nedostopnih predelih, tudi v razpokah parketa. Ko se zabubijo, lahko več mesecev čakajo na priložnost za preobrazbo v odraslo bolho, ki nato za prvi obrok v skrajnih primerih izbere tudi človeka.



Temeljita čistilna akcija

Da bi se jih znebili, je potrebna vztrajnost. Ne mislite, da se bo očiščenje zgodilo kar čez noč, sploh če se napadene živali zadržujejo v bivalnih prostorih. Ljubljenčke oskrbite z insekticidnimi sredstvi, ki vam jih priporoči vaš veterinar. Najpogostejše so ampule, katerih tekočino stisnemo na kožo v predelu vratu, kamor ljubljenček ne seže z jezikom. Na voljo so tudi šamponi, ovratnice in pršila. 



Nato se lotite še stanovanja. Z globinskim sesalnikom ali še učinkovitejšim parnim čistilcem počistite vse površine, zlasti prostore, kjer se kosmatinec najraje zadržuje. Blazine, odeje, zavese in preostali tekstil operite na kar se da visoki temperaturi ali pa jih zavrzite. Zavreči je treba tudi vrečko sesalnika, vse površine pa poškropiti z insekticidnim razpršilom. Postopek ponovite čez približno deset dni.