Doslej so presaditve za slovenske bolnike opravljali v bolnišnici AKH na Dunaju, v UKC pa so skrbeli za obravnavo in pripravo na presaditev ter za zdravljenje in sledenje po presaditvi. Prvi in edino presaditev pljuč, a to samo enega krila, so v UKC opravili pred petnajstimi leti, po izobraževanju pri dunajskih kolegih pa bodo lahko slovenski strokovnjaki odslej celoten program izvajali sami in doma. 

V dunajski bolnišnici so na leto presadili pljuča trem do osmim bolnikom iz Slovenije, a v avstrijski prestolnici ne morejo več v celoti pokriti slovenskih potreb po presaditvah, zato je bila nujna vzpostavitev programa v ljubljanskem UKC, povrhu pa bodo lahko opravili več posegov, od 15 do 20 na leto. Pljuča so bila še zadnji organ, ki ga doslej niso presajali v ljubljanskem UKC, prelomno sočasno presaditev obeh pljučnih kril pri bolnici pa je opravila multidisciplinarna ekipa torakalnih kirurgov in anesteziologov, ki se je pred tem skupaj z zdravniki intenzivisti pol leta izobraževala na Dunaju. Pri posegu so sodelovali tudi drugi zdravniki specialisti in medicinske sestre, celotna ekipa pa je po besedah glavnega kirurga Tomaža Štupnika štela več kot 20 članov. 



Kot poroča STA, bolnica uspešno in hitro okreva. V Sloveniji trenutno na presaditev pljuč čaka pet bolnikov, od katerih so štirje na oddelku v kliničnem centru, najzahtevnejše bolnike bodo za zdaj še vedno napotili v dunajsko bolnišnico. Ekipi ljubljanskega UKC, ki je sodelovala pri posegu, je izrekel priznanje tudi novi minister za zdravje Samo Fakin.