Presenetljiva številka za tako majhen predmet boste rekli. Realnost je precej zaskrbljujoča so dognali raziskovalci univerze v Arizoni. Ideja, da bi ugotovili natančno številko tega problema, se je porodila enemu izmed sodelujočih v raziskavi, Rolfu Haldenu, ki je tudi sam večino odraslega življenja nosil kontaktne leče. Spraševal se je, kaj točno se zgodi s temi pripomočki, ko odslužijo svoji nalogi. 



Zaenkrat jih še nihče sistematično ne reciklira, veliko ljudi pa jih povsem brez pomisleka odplakne s potegom straniščnega kotlička ali v odtok umivalnika. Takšnih je v ZDA pravzaprav kar 15 do 20 odstotkov uporabnikov leč, je razkrila anketa, ki so jo opravili med okrog 45 milijoni ljudmi, ki čez lužo nosijo leče. Ker jih na leto porabijo najmanj 13 milijard, so raziskovalci izračunali, da v ameriškem odtoku vsako leto pristane več milijard leč, kar znaša okrog šokantnih 20 ton plastike letno, kar je primerljivo tudi s 400 milijoni zobnih ščetk na leto. 



A to še ni najslabša novica, velike plastične odpadke je namreč mogoče zajeti, filtrirati in na tak ali drugačen način odstraniti iz vodovoda, leče pa žal v odpadnih vodah in čistilnih napravah razpadejo na majhne delce, ki se ne razkrojijo, ampak odplavajo v oceane in morja, kjer jih pohrustajo ribe in plankton, po nekaj členih na prehranski verigi, pa kmalu tudi človek. 



Izsledki raziskave, ki so jih raziskovalci predstavili na konferenci ameriškega kemičnega združenja v Bostonu, pa bodo morda naredili nekaj dobrega. Večina uporabnikov leč se namreč do sedaj niti ni zavedala vpliva leč, ki so odplaknjene v odtok, na okolje. Prav tako so bili precej nevedni tudi proizvajalci leč, saj so raziskovalci med različnimi ponudniki odkrili le enega proizvajalca, ki je na embalaži podal navodila, kako se jih odvrže. Raziskovalna ekipa tako ostaja optimistična, da bodo z novimi informacijami industrijo in uporabnike nagovorili k boljšim navadam. »Leč ne splaknite. Odvrzite jih v smeti ali jih reciklirajte,« za konec svetuje Halden.