Omamni vonj vrtnice – v antičnem Rimu simbol boginje ljubezni Venere – je bil od nekdaj osnova za najboljše in najdražje parfume. Nič nenavadnega, saj za pridelavo ene same kapljice stoodstotnega eteričnega olja potrebujejo več kot petindvajset zelo dišečih cvetov. Posušeni popki vrtnic so prav tako pogosto dodani mešanicam za odišavljenje prostorov, kot je potpuri. Cvetove oziroma lističe za osebno uporabo – ti morajo biti seveda neškropljeni – je treba nabirati v sončnem dopoldnevu, preden eterična olja izparijo.



Razstruplja telo

Vrtnice ne le prijetno dišijo, temveč imajo tudi lepotilne in zdravilne učinke. Eterično olje v masažah in izparilnikih s svečko izboljšuje razpoloženje, pomirja žalujoče, znižuje srčni utrip, odganja negativni stres, glavobol in menstrualne bolečine ter deluje protimikrobno oziroma razstruplja telo. Rožna voda, ki nastane kot stranski produkt pridelave eteričnega olja, dokazano zmanjšuje otekanje kapilar in pomaga pri vnetjih na koži, tudi pri dermatitisu. Čaj iz posušenih delov vrtnic priporočajo pri vnetem grlu, hkrati pa krepi odpornost, saj čisti mehur in jetra.



Akne in gubice

Vrtnično eterično olje prav tako najdemo v številnih kozmetičnih izdelkih, saj kožo obnavlja in ščiti, pomaga zdraviti akne in hkrati zmanjšuje nastajanje gubic. V knjigi Katharine Bodenstein Naravna kozmetika z mojega vrta, ki je izšla pri založbi Mladinska knjiga, najdemo več receptov za nego telesa. Za čiščenje por in osvežitev kože denimo pripravimo dehtečo paro iz pesti cvetnih lističev, litra vode in pol ter žlice medu. Suhi koži bo odlično delo rožno olje, ki ga naredimo iz dveh pesti cvetnih lističev in pol litra mandljevega olja. Tanke lase pa bo po zagotovilih Bodensteinove okrepil rožni kis iz pesti cvetnih listov in pol litra jabolčnega kisa. Po treh dneh počivanja je preprosti pripravek nared, oplemenitil pa bo tudi solate. Precejenega hranimo v temnem prostoru. Cvetni regenerator za krhke lase ustvarimo iz pesti cvetnih lističev in četrt litra vode, segrete na 80 stopinj Celzija. Pokrito pustimo stati 20 minut in precedimo. Z regeneratorjem, ki zaradi rjave obarvanosti ni najbolj primeren za zelo svetle lase, splaknemo lase po umivanju.



Od sladkega namaza do kisa

Vrtnični lističi so tudi okusni in vsebujejo kopico koristnih antioksidantov, ki preprečujejo prezgodnje staranje oziroma ohranjajo vitalnost, zato jih nikakor ni neumno vključiti v prehrano. Lahko naredimo – kot predlaga Mateja Reš v knjigi Letni časi v kuhinji založbe Družina – namaz za mlečni kruh, tako da razmehčanemu maslu primešamo malo sladkorja v prahu ter žlico rožne vode ali kapljico užitnega eteričnega olja. Zmesi dodamo oprane, drobno narezane lističe vrtnice. Sladko rožno maslo oblikujemo v klobaso in damo v zamrzovalnik za dobre pol ure ali razvaljamo in nato izrežemo srčke ali pa naredimo kroglice. 



Iz cvetnih lističev je mogoče oblikovati okraske, tako da jih premažemo z rahlo stepenim beljakom in povaljamo v mletem kristalnem sladkorju. Sveži listki s cveta vrtnice bodo popestrili tudi sladoled, smutije, beli vinski kis in osvežilne napitke.