Samička Yang Yang je v dunajski živalski vrt prišla leta 2003, tam pa so ji pomagali uresničiti njeno ljubezen do slikanja. V kosmato tačko so ji zaupali čopič iz bambusa in pred njo postavili slikarsko platno, ostalo pa je zgodovina. Do danes je ustvarjalna panda naslikala kar sto slik črnih abstraktnih podob na belo podlago, ki spominjajo na kitajske umetnine s tušem. Vseh sto se je živalski vrt odločil prodati in z zbranim izkupičkom financirati izdelavo knjige fotografij tamkajšnjih pand. Slike so postavili na platformo za množično financiranje Startnext, kjer vsaka čaka na kupca po ceni 490 evrov, lep znesek, ki se ga ne bi branil noben umetnik začetnik.



Fotografije za knjigo bodo prikazovale življenje pand v Schönbrunnskem živalskem vrtu, njihov fotograf Daniel Zupanc pa je pojasnil, da segajo še v začetke pogajanja s Kitajci, ki so pred več kot 15 leti pristali na to, da na Dunaj pripeljejo par pand Yang Yang in Long Hui. Kosmatinca sta se v novi dom uspešno namestila in povila tudi dva mladiča, dvojčka Fu Feng ter Fu Ban in tako doprinesla k ohranjanju te živalske vrste, katere populacija danes na svetu šteje manj kot dva tisoč primerkov. 



Izdaja knjige, ki bo dvojezična v nemškem in angleškem jeziku, predstavlja kar velik finančni zalogaj, 25 tisoč evrov. Če jih bodo uspeli zbrati do 9. oktobra, bo delo ljubitelje pand razveselilo že okrog božiča. Vsekakor bo k prodaji pripomogla ustvarjalna panda, ki jo slikanje zelo veseli, zatrjuje zoologinja živalskega vrta Eveline Dungl, ki nadzoruje pandino obnašanje. »Pogosto komaj čaka, da zgrabi čopič,« je še povedala in dodala da Yang Yang, kadar je razpoložena za slikanje, naslika celo več slik zapored, vmes pa dobi priboljšek, kot je korenje ali sladki krompir. 



Poleg pand je na svetu še cela paleta živalskih vrst, ki rade slikajo. Med njimi so tako domače živali kot prašiči in psi kot opice, papige in druge ptice ter sloni pa celo delfini. V spodnjih videih si oglejte, kako navdušeno packajo z barvami.