Krvava luna se pojavi ob popolnem luninem mrku. Takrat so Sonce, Zemlja in luna v njeni senci povsem poravnani, kljub temu pa del sončeve svetlobe v Zemljini atmosferi Luno vseeno doseže, pri čemer se večina modre svetlobe zaradi kisika in ozona v ozračju razprši, ostanejo pa večinoma odtenki rdeče barve.

Kdor pa bo želel opazovati spektakularno dogajanje, bo moral vstati zgodaj, saj bo vrhunec mrka viden le dobro uro. Luna bo v Zemljino polsenco začela prehajati ob 3:35, vendar tega s prostim očesom ne bomo zaznali. Vidni del mrka se bo začel, ko bo Luna začela prehajati v Zemljino senco, kar se bo zgodilo ob 4:33. Najzanimivejša faza – popolni lunin mrk – se bo začela ob 5:41, vrhunec bo nastopil ob 6:12, ko se bo Luna znašla najgloblje v Zemljini senci. Faza popolnega luninega mrka se bo končala ob 6:44, ko bo Luna začela izstopati iz Zemljine sence v polsenco, Zemljino senco pa bo dokončno zapustila ob 7:51. Sonce bo ta dan vzšlo ob 7:33, torej bo mrk viden še v jutranjem mraku.



Opazovalci za občudovanje tega pojava ne bomo potrebovali teleskopa – krvavo Luno bomo namreč lahko opazovali kar s prostim očesom. Čeprav so krvave Lune precej pogoste, se bliža obdobje, v katerem tega spektakularnega pojava ne bo, zato je letošnji še toliko posebnejši, naslednji bo namreč šele leta 2021. Mrk bo najbolje opazovati z višjih leg ali na Primorskem, v nižjih legah pa utegne ponagajati nizka oblačnost.