Takšne operacije so zahtevne

Vaše vprašanje je zelo zanimivo in pojavlja se pri precej pacientih, ki želijo korekcijo nosu. Seveda kaže na predstavo o estetskih operacijah, kjer plastični kirurgi kot kiparji odstranimo del, ki nam ali pacientom ni všeč, in »napravimo novega – všečnega«. Seveda bi si tudi mi želeli, da bi bila plastična kirurgija kot kiparjenje. Ko bi pacient zapustil mizo, bi točno vedeli, kakšen je rezultat. Na žalost pri operacijah ni tako. Iz izkušenj vemo, kaj je treba napraviti, da bo določen del telesa ali nosu takšnega videza, kot si želi pacient. To ni nujno videz, kakršen je ob koncu operacije, saj vemo, da je v tej fazi že nastala oteklina, kasneje pa ob celjenju nastaja brazgotinjenje, ki povleče operirane dele telesa v to ali ono smer. Poleg tega lahko pooperativno nastanejo tudi zapleti kot krvavitev ali vnetje, ki lahko rezultat spremenijo. Dober plastični kirurg je predvsem tisti, ki pozna »vedenje tkiv« med posegom in predvidi možne zaplete ter se jim z upoštevanjem najnovejših izsledkov kar najbolj izogne.

Korekcije vrška so zahtevne operacije, čeprav so popravki na videz zelo majhni. Na tem izredno majhnem delu telesa imamo sedem različnih hrustančnih struktur, ki tvorijo celoto. Za dober rezultat je treba vsak hrustančni del v celoti prikazati, nato jih med seboj ločiti in do milimetra natančno oblikovati ter ponovno združiti v celoto. Občasno tudi s takšnim oblikovanjem ne moremo doseči želenega rezultata, zato uporabimo hrustančne presadke, ki jih dobimo iz nosnega pretina ali iz hrustanca uhljev. Ti morajo biti oblikovani in pritrjeni na točno določen del vrška, kjer spremembe v položaju manj kot milimeter pomenijo uspeh oziroma neuspeh operacije. Ker oddaljeni deli nekaterih hrustancev nosnega vrška izhajajo iz nosnega hrbta, je velikokrat treba operirati tudi ta predel. Pri takšni operaciji je nujen odličen pregled nad operativnim poljem, zato je najprimernejša tehnika odprte rinoplastike, kjer si vse strukture prikažemo in ne operiramo »na slepo«.

Stavki kot »Samo tisto malo na vršku nosu bi popravil(a)« večinoma zahtevajo zapleteno operacijo. Prav zato razlike v ceni med korekcijo vrška ali celega nosu največkrat ni. Seveda obstajajo izjeme, ko plastični kirurg vidi, da je možno doseči želeni rezultat z enostavnim posegom v lokalni anesteziji, kar pa ni pravilo. Korekcije nosu s polnili so danes v določenih primerih možne. Polnilo se lahko uporablja tam, kjer moramo nekaj volumna dodati. Pri vašem nosu oziroma vršku pa je treba volumen odstraniti, tako da polnilo ne pride v poštev.

Okrevanje po korekciji vrška, kjer kostnih struktur ni treba prekiniti, je nekoliko krajše in traja manj kot teden. Tukaj imam v mislih podplutbe, ki so pri tej operaciji manj izražene oziroma jih sploh ni.