Lepota je kategorija, o kateri se veliko razpravlja, filozofira in razmišlja. Kaj je lepo, kdo je dovolj lep in kdo ni, kako lahko to določimo? Je lepota sploh lahko dovolj? Svet prav vsak vidi in doživlja po svoje, ista stvar se nam zdi popolnoma drugačna ob različnih trenutkih. Jan Plestenjak, znan ljubitelj lepote, zagovarja idejo, da je ključ lepote v pravi vsebini: »Lepota je forma, a tukaj velikokrat naredimo napako. Pozabljamo, da je forma brez vsebine prazna, pretirano osredotočanje na zunanjo podobo česarkoli, ni dobro. Vsebina je tista, ki na koncu odloči, v kakšni luči bomo uzrli formo, nam bo všeč ali ne.«


Zaplete se že pri sami definiciji pojma. Lastnosti, ki so komu lepe, morda težko označimo z besedo, ki vseeno izraža nekaj fizičnega, kar je mogoče zaobjeti z očmi. Dr. Peter Zorman, specialist plastične, rekonstrukcijske in estetske kirurgije v centru Estetika BR, jo skozi profesionalna očala vidi drugače: »Kaj je lepota je resnično težko vprašanje. Plastični kirurgi lepoto dojemamo kot neko privlačnost. Vzroki, zakaj nam je kdo privlačen in drug ne, imajo veliko manj romantične temelje, kot si morda mislimo. V ozadju je biologija, lepota ima v evoluciji svojo funkcijo. Zakaj so ljudem privlačne svetlolaske in ljudje, ki imajo svetlo polt? Ker to nakazuje zdrave gene, enako je s simetričnimi obrazi. Privlačni so nam iz istega razloga, zdravi geni namreč nakazujejo zdrave potomce. Seveda obstajajo neki trenutni družbeni trendi, a študije kažejo, da je simetrija najbolj privlačna. Tudi sociološke študije kažejo, da imajo privlačni ljudje prednosti, pred sodniki dobivajo manjše kazni, celo v šoli jim bolj popuščajo. Seveda so bolj pomembne druge lastnosti, recimo karizma, a ko govorimo o lepoti, govorimo o zunanji podobi, na žalost je to tako.«

A lepota telesa nikakor ni enaka lepoti duše, prof. dr. Igor Bartenjev, specialist dermatovenerologije in vodja centra Dermatologija Bartenjev - Rogl, jo dojema kot nekaj metafizičnega: »Lepota se preliva iz duše in prehaja na telo, je pravzaprav duhovna kategorija. Imaš ljudi, ki niso lepi, ampak žarijo, njihova duša sije. Duša, telo in energija, vsakemu ne ustreza enako, to je stvar osebnih nagnjenj. V svoji koži se moraš počutiti dobro, to je bistveno. In seveda velja, da je treba imeti mero oziroma ravnovesje, tudi pri lepotnih popravkih.«

Prof. dr. Igor Bartenjev, specialist dermatovenerologije in vodja centra Dermatologija Bartenjev - Rogl.