|
  • 27
    |

Leon Štukelj

Leta 1898 se je v Novem mestu rodil Leon Štukelj, eden najuspešnejših slovenskih športnikov vseh časov. Pri domačem telovadnem društvu Sokol se je seznanil z osnovami telovadbe, s katero si je pridobil svetovni sloves olimpijskega zmagovalca. Leta 1924 je Štukelj opravil zadnji izpit na Pravni fakulteti in začel pripravništvo na okrožnem sodišču v Novem mestu. Istega leta je tudi dosegel svoj največji športni uspeh, dve zlati medalji na OI v Parizu. Njegov uspeh je toliko večji, ker si je na izbirni tekmi v Ljubljani, ko je padel z bradlje, hudo poškodoval zapestje desne roke. Vodstvo jugoslovanske vrste ga je kljub zatečeni roki in bolečinam uvrstilo v ekipo. Leta 1928 na OI v Amsterdamu je Štukelj osvojil svojo tretjo zlato olimpijsko medaljo in osvojil še dve bronasti. Kralj takratne Jugoslavije Aleksander je Štuklja potem odlikoval z visokim državnim odlikovanjem. Na OI 1936 v Berlinu je bil star že 38 let, a je kljub temu osvojil edino medaljo v telovadbi za Jugoslavijo, srebrno na krogih. Medalja v Berlinu je pomenila tudi vrhunec njegove tekmovalne kariere, ki je do današnjih dni ni uspelo ponoviti nobenemu slovenskemu športniku. Štukelj se je ob tej priložnosti v olimpijski vasi v Berlinu srečal tudi z atletsko legendo Američanom Jessejem Owensom in se z njim fotografiral. Poleg odličij z OI se je okitil še s številnimi kolajnami s svetovnih prvenstev. Na OI v Atlanti 1996 je kot najstarejši živeči dobitnik olimpijskega zlata na otvoritveni slovesnosti nastopil kot častni gost. V Novem mestu bodo danes slovesno obeležili 120-letnico rojstva Leona Štuklja, ki je svet zapustil 8. novembra 1999, tri dni pred svojim 101. rojstnim dnem.