Če vašo skodelico le redko doseže gobica za pomivanje v skupni kuhinji vaše pisarne, si le malo verjetno delate škodo. Raziskave namreč znova opozarjajo, da popularna kavna kultura na delovnem mestu nima ravno zglednih higienskih temeljev in da je včasih bolje skodelico zgolj oplakniti z vodo.



Kako pogosto menjajo gobico v vaši pisarni? Kdo je za to odgovoren in ali je pri tem dosleden? Najbolje je, seveda, da imate v predalu pisalne mize svojo lastno gobico in majhno plastenko detergenta, a če je tako, ste skoraj zagotovo izjema na svojem delovnem mestu. Če se, kakor večina zaposlenih, zanašate na čistočo skupne kuhinje, si najverjetneje skodelico, potem ko popijete kavo, skrbno pomijete v kuhinji in pri tem uporabite pomivalno sredstvo in gobico ob umivalniku - ki pa je po vsej verjetnosti polna najrazličnejših bakterij z najrazličnejših koncev, kot pravi članek v časniku Wall Street Journal.



Če skodelice ne pomijete po vsakokratni uporabi, se pravzaprav ne bo zgodilo nič usodnega. Če ste kavo popili do konca in pustili le malce usedline, lahko to pravočasno odstranite pod curkom vode. Komajda vidni ostanki kave vas nikakor ne bodo ogrozili, sicer pa ste edini uporabnik skodelice, tako da je nevarnost še toliko manjša. Če pijete kavo z mlekom, je splakovanje z vodo še učinkovitejše, saj je pri takšnem napitku mnogo manj usedline in ostankov. Težava pa nastane, če kave ne popijete do konca, skodelico pa z usedlino ter po možnosti še ostanki mleka ali smetane pustite na mizi ves konec tedna - takrat se bo poleg plesni začela razvijati še plesen, ki je lahko izjemno nevarna za človekovo zdravje.