Da bo sestava nove koalicije težavna, opozarjajo strokovnjaki vse od objave volilnih rezultatov v nedeljo zvečer, danes pa je prvak SDS opravil prvi pogovor pri predsedniku republike Borutu Pahorju. In kaj sta dognala?



»Če bi se izkazalo, da ena druga večina, mimo predsednika SDS Janeza Janše, izkazuje vlado, ki bi lahko dosegla potrebno podporo, se bo Janša znova oglasil pri meni in ne bo sprejel mandata,« je po srečanju z relativnim zmagovalcem predčasnih parlamentarnih volitev dejal Pahor. Janša, čigar SDS je na nedeljskih predčasnih volitvah prejel 24,95 odstotka glasov in si prisluži 25 poslanskih mest v parlamentu, je pojasnil, da si v stranki želijo, da bi oblikovali koalicijo, ki bo delala za Slovenijo, ki se bo ukvarjala z bistvom, in ne z obrobnimi stvarmi. Želijo si stabilne vlade in dodal, da so pripravljeni na pogovore z vsemi strankami, osnova za pogajanja pa je program, poroča STA, a kot je poudaril, »so zaenkrat vsi pogovori neformalni, kajti najslabše, kar se lahko zgodi državi, je, da se koalicija sestavlja pred kamerami«, in prosil za razumevanje. Vsekakor pa da bodo »poskušali sestaviti koalicijo za Slovenijo, ne koalicije proti Šarcu, Židanu ali Cerarju«.



Po mnenju političnih analitikov in tudi predstavnikov nekaterih strank bo oblikovanje vladne koalicije težavno. Večina od osmih strank, ki so poleg SDS-a presegle 4-odstotni volilni prag in se uvrstila v parlament, je namreč napovedala, da ne bo šla v koalicijo z Janšo. Zelo dejavno se je pogovorov o prihodnji slovenski vladi lotil Marjan Šarec, drugouvrščeni z nedeljskih volitev, ki naj bi na vse stranke, razen SDS in SNS, najpozneje danes naslovil pisno povabilo k sooblikovanju predloga o sodelovanju pri nekaj ključnih programskih točkah.