Dvorec je bil v zgodovinskih virih prvič omenjen v 13. stoletju, mikavna podoba, kot jo poznamo danes, pa je z njim od 16. stoletja. Plemiška družina Windischgrätz ga je imela v lasti več kot sto let, vse do konca druge svetovne vojne. Obiskovali so ga predvsem v poletnih mesecih, zato so veliko pozornosti posvečali bogatim vrtovom, ki ga obdajajo. V Slovenske Konjice so prinesli ljubezen do cvetlic in zelišč ter znanje o vrtnarjenju.



Zakladnica narave

Odmaknjena lega je idealna za aktivnosti, ki sproščajo in pomirjajo. Obiskovalci si lahko ogledajo zeliščni vrt in zeliščno galerijo, grajski park, razstavne zbirke ali kratek film o dvorcu Trebnik. Na njem redno organizirajo delavnice o uporabi zelišč in zdravilnih rastlin, kjer se lahko tako mali kot veliki poučijo o skoraj že pozabljeni zakladnici, ki jo ponuja mati narava. Tistim, ki jim je bliže pogled vase, so na voljo meditacija, joga in dihalne vaje. Tudi otroci niso prikrajšani, posebni programi za najmlajše jih učijo strpnosti, empatije, sodelovanja in prijaznosti do sebe ter drugih. Julija Sojič, vodja lepotno-terapevtskega centra Svetlobni dotik in blagovne znamke kozmetičnih izdelkov Dvorec Trebnik, poudari, da je gostov precej: »Vidim, da je dosti več zanimanja za sprostitvene aktivnosti, ljudje so vedno bolj dovzetni za takšne nasvete. Drži pa, da so naši obiskovalci že sami precej ozaveščeni in jim dobro počutje veliko pomeni. Tukaj pri nas je tako mirno, marsikdo nas obišče zaradi uživanja v naravi in pobega od množic. Zdi se mi, da se ljudje čedalje raje vračajo k vsemu naravnemu.«



Več poti

Leta 1999 so v dvorcu ustvarili prvi naravni proizvod za domačo uporabo, z izdelki navdušujejo ljudi še danes. Zelišča in druge naravne surovine sestavljajo vrsto pripravkov za čiščenje ter oblikovanje telesa, nego kože in las, masažo ter pomoč pri lajšanju bolečin. A naravni izdelki niso edina pomoč, ki jo ponuja zavetje dvorca. V lepotno-terapevtskem centru Svetlobni dotik Julija pomaga pri lajšanju različnih simptomov in bolezenskih stanj: »Od posameznika in njegovih problemov je odvisno, katero terapijo in izdelke izberem. Najpogosteje se oglasijo ljudje, ki imajo različne bolečine, trpijo zaradi hormonskih motenj, anksioznosti, depresije, med njimi so tudi otroci z vedenjskimi težavami. Zelo pomagajo refleksoterapija obraza, stopal in dlani ter protibolečinski prijemi. Nadvse uporabna je tudi thermie terapija, pri kateri segrejemo kovinski pripomoček, v katerega dodamo zelišča in z njim regeneriramo celice, kar zmanjšuje bolečine, deluje protivnetno in krepi imunski sistem. Bolj subtilna, a nič manj učinkovita je energijska terapija, ki deluje celostno in išče vzroke težav.«



Dišeča pomoč

Odlično poznavanje zelišč in rastlin Juliji pomaga, da pri svojih terapijah uporablja tudi eterična olja. Sivka za nemiren spanec, geranija za hormonsko neravnovesje ter pomaranča za pomoč pri depresiji. Za boj s stresom priporoča eterično olje krvomočnice, močno učinkovita je tudi masaža z negovalnim oljem mandlja ali jojobe. Za masažo nikakor nista potrebna dva, veliko lahko storimo že sami, če si po tuširanju namenimo nekaj minut. 

TRI ZELIŠČA, KI SPROŠČAJO 
SIVKA 
V srednjem veku so se z njo borili proti kužnim boleznim, v kopelih so jo uporabljali že stari Grki in Rimljani. Njeno botanično ime, lavandula, izvira iz latinske besede umivati. S čajem, ki ga pripravljamo kot poparek, blažimo glavobole, umirjamo živce ter preprečujemo omotičnost in omedlevice, pomaga tudi pri težavah z vetrovi. Čisto eterično olje je razkužilo, blago pomirjevalo, lajša bolečine. V aromaterapiji priporočajo masažno olje pri okužbah grla, kožnih vnetjih, revmatičnih bolečinah pa tudi proti tesnobi, nespečnosti in depresivnosti. Za sprostitveno kopel primešajte v skodelico grobe morske soli veliko žlico suhih cvetov in deset kapljic eteričnega olja sivke. 
BAZILIKA 
Hindujci zanjo pravijo, da je sveta rastlina. Tudi v pravoslavni veri z njo opravljajo obrede in ji pripisujejo mnogo pomenov, zato je omenjena v številnih pesmih. V naravni kozmetiki se uporablja za dišečo, krepilno in pomirjevalno kopel, saj razkužuje, odvaja vodo in deluje kot blago pomirilo. Obenem varuje srce pred stresom, znižuje krvni tlak in raven holesterola ter velja za adaptogen – telesu pomaga pri prilagajanju na spremembe in nove zahteve. Ker vzbuja tek, pospešuje prebavo in lajša bolečine ter krče v želodcu, je odlično pomagalo v okoliščinah, ko stres zmanjša apetit. 
ŠENTJANŽEVKA 
Legenda pripoveduje, da je zrasla iz kapljic krvi svetega Janeza Krstnika. Z njo naj bi menda zdravili rane že vitezi križarji v bojih za Jeruzalem. V veliko kulturah je bila čarobno in obredno zelišče. Varovala naj bi pred uroki, zlimi duhovi, strelo ter pomagala pri iskanju zakladov in vode. Čaj iz listov in cvetov deluje protidepresivno, pomaga pri histeriji, potrtosti, glavobolih in nespečnosti. Nadvse primeren je za lajšanje težav med menstruacijo in v menopavzi. Koristi tudi otrokom, ki jih mučijo strahovi in pogosto močijo posteljo. Za pripravo kopeli vzemite svežo ali posušeno šentjanževko. Zrežite jo na koščke in zavijte v gazo v obliki mošnjička. Tega obesite pod curek vroče vode in uživajte v kopeli, ki pozitivno učinkuje tudi na živčne bolezni. Pri oralnem uživanju izdelkov je potrebna previdnost, posebno v kombinaciji s farmacevtskimi izdelki.