V najbolj prazničnem mesecu leta se v povprečju zredimo za kar 2 kilograma, saj pojemo veliko več predvsem nezdrave hrane in popijemo več alkohola, takšno prenajedanje v kombinaciji s stresnimi pripravami na praznike pa ne razjezi zgolj tehtnice, temveč tudi želodec in jetra.  

Kot opozarjajo pri Sekciji javnih lekarniških zavodov pri Lekarniški zbornici Slovenije, imajo jedi z veliko kalorijami majhen volumen, želodec se z njimi ne napolni zlahka, zato želodčna in črevesna stena ne pošljeta signala, da sta polna, naravni občutek sitosti zato zataji. Hrana, ki ima veliko maščobe in sladkorja, povrhu vsebuje malo vlaknin, kar negativno vpliva na prebavo in lahko nemalokrat vodi do zaprtja, pojavijo se tudi napihnjenost, napenjanje, krči in bolečine v želodcu, kislo spahovanje, vračanje želodčne kisline nazaj v požiralnik. Kljub velikim skušnjavam, ki jih v decembru ne bo manjkalo, si moramo postaviti zdrave omejitve pri količini zaužitih pregreh in se teh tudi držati. Pomembno je tudi, da vsako živilo dodobra prežvečimo, zadnji obrok pa zaužijemo najmanj dve uri pred spanjem in si tako olajšamo prebavo. 



Opozorila bi morali resno vzeti predvsem tisti, ki bolehajo za sladkorno boleznijo, trpijo za boleznijo srca in ožilja ter pljuč, imajo težave z jetri. Sploh ta so na udaru, ko uživamo preveč praznične hrane in tako tvegamo pojav zamaščenosti tega pomembnega organa. In ne pozabimo, alkohol ni edini povzročitelj zamaščenih jeter, krivi so lahko tudi stres, pomanjkanje gibanja, kajenje, nekatera zdravila, neustrezno prehranjevanje, uživanje sladkih pijač. Zamaščena jetra ima kar 25 odstotkov Slovencev, ki se očitno ne zavedajo, da je možno uživanje tudi v zdravem in zmernem prehranjevanju.