A zaman. Čilska vlada je odločena, da se bodo z debelostjo in čezmerno težo, ki sta tudi posledici hitre gospodarske rasti ter izboljšanja finančnih razmer državljanov in s katerima se sooča kar 63 odstotkov prebivalstva, spopadla na vseh ravneh.



Že od lani tako obračunavajo s proizvajalci slaščic, slanih priboljškov in nezdravih obrokov, tako da njihove izdelke označujejo z vidnimi opozorili, če vsebujejo več kakor dovoljeno vrednost sladkorja, soli, nasičenih maščob in drugih škodljivih sestavin. Po teh posegajo predvsem mladi, med katerimi se številni že spopadajo s posledicami debelosti, kot so sladkorna bolezen, srčno-žilna obolenja, duševne težave in telesne oviranosti, od nakupa nezdravih izdelkov pa jih ne odvračajo le nalepke v prodajalnah, temveč tudi manj privlačna embalaža in prepoved oglaševanje na televiziji in radiju v dnevnih urah. Med tistimi, ki so potegnili najkrajšo, so slovita jajčka Kinder, ki so povsem prepovedana na čilskih trgovskih policah, pri Kelloggsu pa so dobili drugo priložnost, potem ko so s kartonskih embalaž odstranili podobe risanih junakov. 



Tudi McDonaldsov Happy Meal ni v Čilu nič več kaj vesel, dolgi nos pa so spustili pri Ferreru, kjer so se v strahu za prodajo znamenitega čokoladno-lešnikovega namaza Nutella zatekli po pomoč celo na sodišče, a tam naleteli na gluha ušesa. Ali bodo sprejeli oznake ali celo spremenili vsebnost izdelkov ter tako dosegli zastavljene standarde, ki jih za prehrano po novem uveljavlja neomajni Čile, še ni znano, v tej južnoameriški državi pa ukrepov nikakor ne bodo omilili. Kot kažejo raziskave, je prebivalstvo omejitve sprejelo z zadovoljstvom, številni proizvajalci živil so že prilagodili svoje recepture in ponudili manj škodljive izdelke. Kot pravijo v tamkajšnji vladi, zdravstvenih sprememb sicer še ni zaznati, a za to je še mnogo prezgodaj, ne nazadnje si želijo trajnih rezultatov in tako navdihniti številne druge države, kjer je debelost celo še bolj pereča težava. Denimo, na Bahamih ali pa v Mehiki. Največ občudovanja so do zdaj sicer poželi iz Kanade, kjer se z debelostjo spopada četrtina prebivalstva, toda pri ukrepih bi jih utegnile zavreti ZDA, ki se bojijo gospodarskih posledic tako drastičnih ukrepov.