»Tukaj nas je 82 žensk, kolikor znaša število režiserk, ki so se sprehodile po teh stopnicah od prve edicije tega filmskega festivala leta 1946. V enakem obdobju se je po teh istih stopnicah povzpelo 1688 režiserjev,« je v govoru po poročanju BBC izpostavila Blanchettova in nadaljevala: »Prestižno zlato palmo pa so podelili 71 režiserjem in le dvema režiserkama.« Takšen prepad v priznavanju odličnosti med spoloma v filmski industriji ni prav nobena redkost. Na podobno problematiko so igralke in režiserke opozorile že na podelitvi letošnjih oskarjev, kjer so v 90 letih podeljevanja te prestižne nagrade z nominacijami za režijo počastili le pet režiserk.  



Na sinočnjem manifestu v Cannesu se je 82 žensk sklenjenih rok počasi in določno skupaj sprehodilo po stopnicah, ki obložene z rdečo preprogo vodijo do glavnega festivalskega prizorišča. Med njimi so bile nekatere izmed najbolj cenjenih hollywoodskih in francoskih igralk Kristen Stewart, Salma Hayek, Marion Cotillard in Lea Seydoux ter celo 89-letna režiserka Agnes Varda, ki je v govoru pozvala k uzakonitvi plačne enakosti žensk in moških. Ženske ustvarjalek so se nato skupaj na stopnišču nastavile fotografskim objektivom in tako gibanju Jaz tudi (Me Too), ki se bori proti spolnemu nadlegovanju in si prizadeva za enakopravnost med spoloma, dodale novo poglavje. 



Zvezdnice so protest namenoma izvedle pred večerno premiero filma Girls of the Sun francoske režiserke Eve Husson, ki govori o boju za pravice kurdskih žensk. V tekmi za zlato palmo pa sta letos s svojimi filmi zastopani le še dve režiserki - libanonska igralka in režiserka Nadine Labaki s filmom Capernaum ter italijanska režiserka Alice Rohrwacher, ki je prav tako sodelovala na manifestu, s filmom Happy as Lazzaro.