Pogosto in dolgotrajno sedenje pred zasloni še zdaleč ni nedolžno: tako tvegamo nastanek kroničnih nenalezljivih bolezni, kot sta čezmerna telesna teža in debelost, ki pa sta le vrh ledene gore, saj povečujeta tveganje za nastanek bolezni srca in ožilja, sladkorne bolezni tipa 2, osteoporoze in drugih. Poleg debelosti pa prekomerna uporaba ekranov vpliva tudi na vid, spanje, našo pozornost in vodi vse do zasvojenosti. Ozaveščanje se mora začeti znotraj družine, poudarjajo pri Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije: starši so tisti, ki morajo postaviti pravila uporabe tehnologije in razpolaganja s prostim časom. In predvsem usmerjati v skupne dejavnosti



Društvo tudi za prihodnje mesece pripravlja program, s katerim bo osnovnošolce in njihove starše ozaveščali o varnejši in odgovornejši uporabi spletnih vsebin ter posledicah pretirane rabe tehnologije. Vse družine pozivajo k vpeljavi tedna brez ekranov - času, v katerem družinski člani preživljajo prosti čas brez uporabe televizije, mobilnih telefonov, računalnikov, tablic itn.

Spletne vsebine vplivajo tudi na duševno zdravje mladih, saj krojijo njihovo razumevanje sveta in odnosov ter vplivajo na samopodobo in čustvovanje. Mladostniki do spletnih vsebin pogosto pristopajo nekritično in jih zamenjajo za realnost. Kar pomislimo na filtrirane podobe na socialnih omrežjih, video zgodbe, ki prikazujejo brezskrbno življenje! Digitalne tehnologije sicer omogočajo veliko več možnosti za razvoj kreativnosti, kot kadar koli prej, vendar je treba mlade podučiti tudi o vplivu teh vsebin ter o varnejših in primernejših načinih uporabe spleta. Pomemben je razvoj kritične pismenosti in postavljanje meja. Posebno pozornost gre nameniti tudi družbenim omrežjem, ki so za mlade izjemno privlačna, obenem pa so morebitni vir velikih frustracij.



Društvo je predstavilo tudi pobudo, imenovano Teden brez ekranov, katere cilj je, da posamezniki ali družine izberejo vsaj en teden v letu, ko bodo svoj prosti čas preživeli brez zaslonov. Cilj je posvetiti več pozornosti interakcijam v družinskem okolju in spodbujanje aktivnega preživljanje prostega časa.