Zlorabe so se dogajale tako rekoč povsod, kjer so otroci ali živeli ali se udeleževali izobraževalnih, rekreacijskih, športnih, verskih ali kulturnih dejavnostih, se glasi poročilo komisije, ki je odkritja označila za nacionalno tragedijo.

Samo od leta 2013 je komisija pristojnim službam posredovala 2559 primerov domnevnih zlorab, v 230 primerih pa se je začel kazenski pregon; več kot 60 odstotkov zlorab se je zgodilo v Rimsko-katoliški cerkvi. 



Glavnim institucijam družbe je resno spodletelo, saj niso le dopustile zlorab, ampak so se povrhu neustrezno odzivale na obtožbe, poudarjajo preiskovalci, denimo, med letoma 1950 in 2010 je bilo spolnih zlorab obtoženih kar sedem odstotkov vseh katoliških duhovnikov v Avstraliji, toda obtožb niso nikoli raziskali – žrtve pa so ne le ignorirali, temveč jih celo kaznovali! Storilcev naj bi bilo več kot 1800, žrtve pa so bile stare povprečno deset (dekleta) in enajst (fantje) let.

V ospredje je znova prišlo ime najvišjega predstavnika Rimsko-katoliške cerkve v Avstraliji, kardinala Georgea Pella, ki v Vatikanu vodi finančno ministrstvo in velja za tesnega sodelavca papeža Frančiška – sam zavrača obtožbe kot povsem neutemeljene, zaslišali pa so ga že v domovini in tudi v Rimu, toda šele marca bo znano, ali obstaja dovolj dokazov za sojenje. 



Komisija je ob izsledkih ponudila tudi priporočila, ki pa bi lahko pošteno prevetrila večstoletne cerkvene zakone, denimo, duhovniki bi morali biti zakonsko obvezani poročati o zlorabah, o katerih izvedo med spovedmi, predlagajo tudi možnost prostovoljnega celibata. Komisija med drugim predlaga sistem preventivne vzgoje v vrtcih in šolah, odprtje nacionalnega urada za varnost otrok in obvezno poročanje o zlorabah na različnih delovnih mestih.

Avstralski premier Malcolm Turnbul je dogajanje označil za razkritje nacionalne tragedije, predsednik avstralske škofovske konference in melbournski nadškof Denis Hart pa se je ob objavi izsledkov brezpogojno opravičil, a ob predlogih komisije kljub temu ostaja – skeptičen.