Vsak par se o čem pogovarja! Pa čeprav o hrani, dežju, ki je neusmiljeno nalival prejšnji večer ... Tako sem zijala vanju, da me je prijatelj opozoril na pravila lepega vedenja. Pa nisem mogla! Čez eno minuto sem spet gledala in napenjala ušesa. Zazvonil je mobilni telefon. Hvala bogu, zdaj bo konec tišine. Gospa ga je poiskala v torbici, se ob prvi besedi prisrčno nasmehnila, nekaj rekla in ga ugasnila. Klica ni komentirala, vendar nisem mogla pozabiti njenega toplega nasmeha. Pojedla sta pred nama, šla molče mimo garderobe, ko pa sta stopila na ulico, sta se prijela za roke in se drug drugemu tako prisrčno nasmehnila kot najbolj ljubeč par. Iz njunih oči sta sijali ljubezen in nežnost in njun poljub je bil pravi.



Besede ljubezni

Kako sta lahko partnerja, ki se ne pogovarjata, srečna, kako lahko vzdržita nemo drug ob drugem, ne da bi spregovorila? Zame popolnoma nemogoče. Pa nisem znana kot velika čveka! Čez nekaj časa sem se vendar sprostila in posvetila hrani in prijatelju. Doma pa nisem vzdržala. Takoj sem poiskala strokovno literaturo. Tam piše, da sta prava ljubezen in resnična intimnost odvisni od čustev, in ne od molčanja ali klepetanja. Ljudje smo tako in drugačni in nekateri uživajo bližino drugega molče. Je to moč tišine?

Jaz nisem med najbolj klepetavimi, pa me moti molčanje drugih. Kako bi prenesla tišino z dragim? Verjetno bi bila prepričana, da je to najin zadnji skupni večer – tako rekoč zadnja večerja. »Kaj je s tabo? Zakaj si tako tiho? Se ne moreš pogovarjati z mano? Sem dolgočasna?« 

Včasih nas je hrup spravljal ob živce, danes pa nas tišina. Smo stalno dosegljivi in navajeni, da dosti, dosti preveč govorimo. Smo pozabili na prijetni molk? Tako na hitro bi rekli, da ni nič lažjega kot molčati. Toda poglejte: jaz nisem med najbolj klepetavimi, pa me moti molčanje drugih. Kako bi prenesla tišino z dragim? Verjetno bi bila prepričana, da je to najin zadnji skupni večer – tako rekoč zadnja večerja. »Kaj je s tabo? Zakaj si tako tiho? Se ne moreš pogovarjati z mano? Sem dolgočasen(a)?« Še dosti je stavkov, ki jih izrečemo molčečemu, čeprav nam ni naredil nič drugega, kot da mu ni do pogovora. Kot da bi število izrečenih besed dokazovalo ljubezen!



Tihe ure

Povprečno pride na dan okoli 16.000 besed iz naših ust. V eni sami sekundi jih ljudje na vsem svetu spregovorimo milijardo, in to v približno 6000 jezikih. Komunikacija je postala osnovna potreba. Toda to, kar so naši predniki uporabljali za izmenjavo življenjsko pomembnih stvari, mi danes zlorabljamo za klepetanje. Živimo v času novih medijev in mobilnih telefonov in stalna dosegljivost je pričakovana. Vedno ohraniti stike, vedno govoriti in biti informiran. Samo tisti, ki eno uro ne spregovorijo, lahko spoznajo čudovito stran tišine. In če se ujameta dva, ki jo znata uživati tudi v hrupnem svetu, je to redkost, ki je premalo cenjena. »Govorjenje je srebro, molčanje zlato,« je spoznal nemški filozof Nietzsche. Zapisal je: »Največji dosežki niso naše najglasnejše, ampak naše najtišje urice!« Prostovoljna odpoved stalnemu govorjenju nam daje možnost, da se spoznamo in se osredotočimo na sočloveka. Na žalost pa še vedno velja, da si tisti, ki molči, ne upa izraziti svojega mnenja ali je tako negotov vase, da ne ve, kaj naj reče.

Ženske še vedno veljajo za klepetulje in po študiji, ki so jo naredili s 400 študenti in študentkami na ameriški univerzi, je to res. Od dva do deset dni so jih med poskusom snemali in na koncu ugotovili, koliko besed je kdo izgovoril na dan. Ženske povprečno 16.215, moški pa 15.669. 

Seveda je lahko molk tudi moteč. Kdo ne pozna nervozne tišine, v kateri vsi iščejo snov, o kateri bi se lahko pogovarjali, ali užaljene tišine, v kateri besede oledenijo. In je tišina, na srečo, ki je vladala med mojima večernima sosedoma, ki ljudi zbližuje in jim dovoljuje pogled v njihove misli in čustva.



Ženske niso bolj zgovorne

Na račun molčanja in klepetanja je dosti šal, seveda so v njih glavne ženske. En moški, ena beseda, ena ženska – slovar? Ženske še vedno veljajo za klepetulje in po študiji, ki so jo naredili s 400 študenti in študentkami na ameriški univerzi, je to res. Od dva do deset dni so jih med poskusom snemali in na koncu ugotovili, koliko besed je kdo izgovoril na dan. Ženske povprečno 16.215, moški pa 15.669. So zmagovalke, vendar s tako majhno razliko, da so tudi vodje poskusa izenačili govorilne sposobnosti moških in žensk.

In spet sem pri molčeči gospe iz restavracije. Čeprav jaz tega ne bi zmogla in bi se mi zdela dveurna tišina muka, jo bolje razumem. Verjetno sta že nekaj časa poročena, dobro se poznata, ne potrebujeta besed, da bi potrdile njuna čustva, in udobno jima je sedeti drug zraven drugega in molčati. Večer je bil sila poučen.