NEVARNOST HLADNIH NAPITKOV

Zaradi pitja mrzle vode (in drugih pijač) se lahko pojavijo te zdravstvene težave

Redno in zadostno hidriranje telesa je zelo pomembno za ohranjanje zdravja, vendar pa hladne pijače pri tem niso najboljša izbira.
Fotografija: Tudi v vročih dneh je bolje piti mlačno kot mrzlo vodo. Foto: Blaž Samec
Odpri galerijo
Tudi v vročih dneh je bolje piti mlačno kot mrzlo vodo. Foto: Blaž Samec

Voda je življenjsko pomembna tekočina in naše telo je v kar 80 odstotkih sestavljeno iz nje. Če želimo poskrbeti za svoje zdravje, bi morali na dan popiti vsaj dva litra vode; v vročih dneh in ob intenzivni vadbi pa še več. Voda namreč poganja vse telesne funkcije, kot so prebava, presnova, odvajanje odpadnih snovi in vzdrževanje optimalne telesne temperature.

Z rednim pitjem vode poskrbimo za ohranjanje zdravih organov in tkiv, preprečujemo zaprtje in pospešimo izločanje toksinov. Voda nam je lahko v pomoč pri spopadanju s številnimi zdravstvenimi težavami in tudi z odvečnimi kilogrami.

Ni pa pomembno samo to, da spijemo dovolj vode, temveč igra pomembno vlogo tudi njena temperatura. Glede na številne raziskave, kitajsko in indijsko tradicionalno medicino ter mnenja mnogih prehranskih strokovnjakov, je idealno, če uživamo tople ali mlačne napitke. Pitje hladne vode ima namreč lahko na naše telo veliko negativnnih učinkov.

PREBERITE ŠE -> Zato je delni post po kitajski medicini tako zdrav (+nasveti strokovnjakinje)

Hladna voda ovira absorpcijo koristnih snovi in zavira razgradnjo maščob

O tem govorita tudi tradicionalna indijska in kitajska medicina. Obe namreč trdita, da pitje mrzle vode povzroča neravnovesje v telesu in upočasnjuje prebavni proces. Glede na kitajsko medicino naj bi bilo pitje hladne vode še posebej neprimerno ob toplem obroku. Kitajci tako ob kosilu raje posežejo po topli vodi ali čaju. Glede na ajurvedo hladna voda zaduši 'ogenj' v telesu, ta pa napaja vse sisteme v telesu in je bistvenega pomena za ohranjanje zdravja.

Glavni problem pri pitju mrzle tekočine je ta, da mora telo veliko napora vložiti v njeno ogrevanje, s čimer mu jo manj preostane za druge funkcije, ki naj bi se sočasno odvijale. Ob pitju hladne vode med obrokom se tako telo ne more v zadostni meri posvetiti prebavi, zato je oviran naravni proces absorpcije koristnih hranil, hkrati pa se zmanjša njegova sposobnost razgradnje škodljivih maščob iz telesa. Sicer pa tudi toplejše vode ni najbolj priporočljivo piti med samim hranjenjem, ampak je po njej veliko bolje poseči 30 minut po zaužitem obroku. 

PREBERITE ŠE -> Ženska, ki je s pomočjo kitajske medicine rešila svet pred najnevarnejšo boleznijo

Lahko privede tudi do zaprtja in glavobolov

Glede na raziskave pitje mrzlih napitkov v času, ko se soočate s prehladom ali gripo, upočasni proces ozdravitve. V nekaterih raziskavah je bilo ugotovljeno, da naj bi pitje hladnih pijač tudi samo po sebi povzročalo vneto grlo in zamašen nos, saj se v dihalnem sistemu ustvarja sluz.

Leta 2001 je bila izvedena raziskava, v katero je bilo vključenih 669 žensk, ki so pile mrzlo vodo. Pri 7,6 odstotka udeleženk se je že po zaužitju 150 mililitrov ledeno mrzle vode razvil glavobol. Ugotovljeno je bilo, da se bo po pitju hladne tekočine glavobol pogosteje razvil pri ljudeh, ki se že sicer pogosto soočajo z migrenami. Zaradi pitja hladne vode se upočasni srčni utrip, žile pa se skrčijo. Privede lahko tudi do zaprtja, saj se ob pritoku mrzle vode črevesje nekoliko skrči.

Voda iz pipe, foto: Blaž Samec
Voda iz pipe, foto: Blaž Samec

Telo spravi v stanje šoka, pojavijo pa se lahko tudi bolečine v trebuhu

Še posebej neprimerno naj bi bilo pitje zelo hladne vode takoj po vadbi. Telo namreč med fizično aktivnostjo proizvaja velike količine toplote, zaradi česar ob dotoku mrzle vode pride do še večjega toplotnega neravnovesja, kar telo spravi v stanje šoka, to pa lahko na dolgi rok povzroči kronične bolečine v trebuhu. Poleg tega se pod takimi pogoji v telo absorbira precej manj vode, kot bi se jo sicer, s čimer hidracija tudi ob zadostni količini popite vode ni dobra.

PREBERITE ŠE -> Ne boste verjeli, kako zdrava je koruza, a samo, če uživamo takšno

Pitju hladnih napitkov pa naj bi se še posebej izogibali ljudje z boleznimi, ki prizadenejo požiralnik ali prehransko cev, kot je ahalazija. Gre za redko stanje, pri katerem je oteženo požiranje hrane in pijače. V raziskavi iz leta 2012 je bilo ugotovljeno, da se je ljudem s tovrstnimi težavami ob pitju mrzle vode zdravstveno stanje še poslabšalo. Najboljši učinek nanje je imela topla oz. vroča voda.

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte