Bazilika

Uporabljamo jo tako svežo, kot tudi sušeno. V prvem primeru nam lahko živi v lončku na balkonu ali kuhinjskem oknu, tako da si lahko utrgamo nekaj omamno dišečih lističev tik pred uživanjem jedi. Sušeno hranimo v temnem in suhem prostoru, v dobro zaprti posodi. Bazilika je nepogrešljiva predvsem v sredozemski kuhinji, najraje jo dodajamo omakam in solatam, najbolje se ujema s paradižnikom. In seveda, zelo radi jo dodamo na pico!



Origano

Tudi brez origana si dobre pice ne znamo predstavljati, lahko pa ga uporabljamo tako sušenega kot svežega. Raste v toplih, sredozemskih krajih, redno gostuje v italijanskih in grških jedeh. Pri odmerjanju naj velja zmernost, saj ima precej močan okus. Odlično se ujema z olivami, po številni raziskavah pa blagodejno deluje na prebavo, zato ga mnogi uživajo tudi v čaju.



Timijan

Ali materina dušica. To začimbo zelo radi dodajamo juham, zelenjavnim jedem in omakam. Lahko ga uporabljamo sušenega ali svežega, vsekakor pa velja zmernost pri odmerjanju, saj je močnega okusa in vonja.



Peteršilj

Razširjen je tako rekoč povsod in redke so jedi, kamor ga ne bi mogli vključiti. Najraje se potopi v jedi na žlico, juhe in enolončnice tako obožuje, mnogi pa ga postrežejo ob siru, skuti, ribah in morskih jedeh. Uspeva v različnih podnebjih in je načeloma nezahteven.



Majaron

Odlično se poda k solatam in pa tudi mesnim jedem. Blagodejno deluje na prebavo, zelo pogosto ga uporabljajo v francoskih jedeh. Tako sušenega kot svežega.



Rožmarin

Ko pomislimo na morje, se nam v nosnice nedvomno prikradejo vonjave po rožmarinu. Rad ima sonce in visoke temperature ter najrazličnejše jedi: od ribjih do mesnih, do omak in marinad. Lepo je videti tudi na solatah, zelo rad pa se poveže z oljčnim oljem in česnom.



Lovor

Simbol slave in zmagovalcev v stari Grčiji. Lovor raste v toplih predelih in ima tudi rad tople jedi. Največ okusa odda med počasnim kuhanjm, zato je odličen za različne juhe, enolončnice in golaž, ne pozabimo ga dodati k divjačinskemu mesu!