POLETNI UŽITKI

To so najlepša kopališča na Štajerskem

Štajerska ponuja številne kotičke, kjer se je možno osvežiti v vročih poletnih dneh.
Fotografija: Velenjsko jezero nudi številne vodne užitke. Foto: Špela Kuralt
Odpri galerijo
Velenjsko jezero nudi številne vodne užitke. Foto: Špela Kuralt

Vroči poletni dnevi so kot nalašč za skok v morje, vendar je lahko vožnja do slovenske ali hrvaške obale precej zamudna, sploh če se tja odpravimo, ko je na cesti največja gneča.

Ko časa ni ravno na pretek in iščemo alternativo morju, se je vredno odpraviti do jezera ali reke, kjer je osvežitev prav tako zagotovljena, v objemu narave pa si lahko vzamemo čas zase ter se sprostimo in si napolnimo baterije. Tokrat vam predstavljamo štajerska kopališča, ki jih je vredno obiskati.

Vodni park Radlje ob Dravi

To kopališče, ki je obdano z neokrnjeno naravo, je v slovenskem merilu nekaj posebnega, saj gre za prvi in zaenkrat edini biološki bazen v Sloveniji. Medtem ko se za čistočo in kakovost vode v drugih bazenih skrbi z dodatkom določenih kemikalij, je vnos le-teh v ta vodni park strogo prepovedan. Namesto njih za neoporečnost vode skrbijo izključno mikroorganizmi.

Vodni park Radlje ob Dravi je za trajnostno upravljanje in odlično kakovost kopalnih vod v letu 2022 prejel Modro zastavo. Kraj Radlje ob Dravi je za svoja zelena prizadevanja prejel naziv zelene turistične destinacije Slovenia Green Silver.

Če bi se torej radi podali na plavanje med lokvanji, se spustili po toboganu ali poležavali na plaži, potem je vodni park Radlje ob Dravi prava izbira. Območje je sicer precej izpostavljeno sončnim žarkom, zato bodo morali ljubitelji sence s seboj vzeti senčnik. Izposoja le-teh je sicer možna tudi na sami lokaciji.

V bližini vodnega parka so urejeni restavracija, višinski adrenalinski park, urbani kolesarski park, manjše jezero za mlajše otroke in nekaj otroških igrišč. Prespati je možno v tamkajšnjih majhnih lesenih hiškah, kakršne so nekoč imeli mlinarji na Dravi, na voljo pa je tudi glamping.

Kopališče je odprto vsak dan od 10. do 20. ure, za vstop pa morajo osebe, starejše od sedem let, plačati vstopnino.

Velenjsko jezero

Velenje se ponaša s tremi umetnimi jezeri, ki jih imenujemo Šaleška jezera, nastala pa so kot posledica izkopavanja lignina v Šaleški dolini. Njihova skupna površina presega 200 hektarjev. Največje med njimi je Velenjsko jezero s prostornino 30,5 milijona kubičnih metrov, ki tudi sicer sodi med največja slovenska jezera, drugi dve pa se imenujeta Škalsko in Družmirsko jezero.

Kljub temu da Velenjsko jezero še ni pridobilo statusa kopalnih vod, zaradi česar je kopanje v njem na lastno odgovornost, rezultati analiz kažejo na dobro kakovost vode. Prodnata plaža je lahko ob koncih tedna precej obiskana, številna drevesa pa poskrbijo za veliko naravne sence.

Poleg kopanja so na območju na voljo tudi številne druge aktivnosti, kot so vožnja s pletno, supanje, jahanje, ribolov ter kolesarjenje in sprehajanje po urejenih poteh. Na voljo je tudi bogata gostinska ponudba.

Ob obisku Velenjskega jezera se lahko mimogrede podate še na Velenjski grad, ki se vzpenja nad mestom. Ponaša se s statusom enega naših najbolje ohranjenih gradov.

Kamp Menina

V kraju Rečica ob Savinji je urejen kamp Menina, ki ga obdaja gozd, umetno jezero na območju pa napaja reka Savinja. Kamp se nahaja le 20 kilometrov od avtoceste Ljubljana – Celje in 20 kilometrov pred Logarsko dolino.

Prespati je možno v tukajšnjih mobilnih hišicah, lesenih eko hiškah, bungalovih in glamping hiškah, sicer pa so obiskovalcem na voljo številne aktivnosti: adrenalinski park, rafting, plovba s kajakom ali bellyakom, zipline, plezanje na mali plezalni steni, kolesarjenje, soteskanje in ribolov.

Nedaleč stran so številne naravne znamenitosti, ki si jih je spotoma vredno ogledati. Očarali vas bodo Logarska dolina s Pravljičnim gozdom ter slapom Rinka, Matkov in Robanov kot ter Mozirski gaj.

Šmartinsko jezero

Severno od Celja (sedem kilometrov iz centra) na poti proti Vojniku leži Šmartinsko jezero umetnega izvora, ki je nastalo z zajezitvijo potoka Koprivnice. Njegova obala obsega 12 kilometrov. Okoli jezera je na nekaterih delih urejena pot, po kateri se je možno podati peš ali s kolesom. Na poti so postavljene informativne table, na katerih je predstavljen rastlinski in živalski svet tega območja.

Kljub temu da naj bi bila kopalna voda glede na izmerjene mikrobiološke parametre dobre kakovosti, pa kopanje v jezeru med obiskovalci ni preveč priljubljeno zaradi nekoliko kalnega videza vode.

Če vas plavanje v jezeru ne pritegne, se še vedno lahko odločite za najem čolna, kajaka ali pedolina in raziščete številne zalivčke Šmartinskega jezera. Ob jezeru je tudi bogata gostinska ponudba.

V bližini so številne atrakcije, ki si jih je vredno ogledati. Obiščete lahko Stari grad Celje, se povzpnete na Celjsko kočo, obiščete Tropsko hišo in si ogledate nekatere živali s tropskih predelov ali pa se podate v znanstveno-zabavni park Tehnopark Celje, nad katerim bodo še posebej navdušeni otroci.

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte