INOVATIVNI MUZEJI

Najbolj nenavadni muzeji v Sloveniji, ki jih je vredno obiskati

Nekateri muzeji pri nas izstopajo po svoji edinstveni tematiki in ureditvi, zato jih z veseljem obiščejo tako domačini kot turisti.
Fotografija: Muzej školjk in polžev se ponaša z zbirko več kot štiri tisoč vrst školjk in polžev po svetu. Foto: Blaž Samec
Odpri galerijo
Muzej školjk in polžev se ponaša z zbirko več kot štiri tisoč vrst školjk in polžev po svetu. Foto: Blaž Samec

Čeprav zimski čas s svojimi mrzlimi in kratkimi dnevi ni idealen za izlete, na vsake toliko prija zapustiti domače okolje in se podati na odkrivanje bližnjih krajev. Tudi če vremenska napoved ni najbolj ugodna, se še vedno lahko odločimo za notranje oglede.

Muzeji so kot nalašč za to, da raziščemo kakšno novo področje in izkoristimo prosti čas na zanimiv ter koristen način. Spodaj navedeni muzeji izstopajo po svoji inovativnosti, zato so obiskovalci nad njimi navdušeni.

Slovenski planinski muzej (Mojstrana)

Slovenci smo znani po svoji ljubezni do pohodništva, Slovenski planinski muzej pa igra pomembno vlogo pri predstavitvi preteklosti in sedanjosti planinske dejavnosti. Obiskovalce pričaka bogata zbirka predmetov, fotografij in zapisov na to temo. S posameznimi tematikami se je možno spoznati tudi preko audio-vizualnih pripomočkov. Za popestritev poskrbi tudi uvodni film, ki prikazuje lepote našega gorskega sveta.

Muzej slovenskih filmskih igralcev (Divača)

Ker sta se v Divači rodili kar dve naši znameniti igralki, Metka Bučar in Ita Rina - slednji se je uspelo uveljaviti tudi v tujini-, se je tukaj rodila tudi ideja o ureditvi Muzeja slovenskih filmskih igralcev. V te namene je bila obnovljena stanovanjska hiša Škrateljnove domačije. Muzej obsega dve razstavi; prva predstavlja življenje Ite Rine, druga pa je namenjena ostalim slovenskim filmskim igralcem.

Lekarniški in alkimistični muzej (Radovljica)

Vas je kdaj zamikalo, da bi bolje spoznali zgodovino lekarništva? To lahko storite z obiskom Lekarniškega in alkimističnega muzeja v starem mestnem jedru Radovljice.

Zbirka je rezultat 40-letnega zbiranja predmetov, kot so keramične posode, alkimistični laboratorij, stare tehtnice in drugi pripomočki, ki se nanašajo na lekarne, kozmetiko in alkimijo po svetu. Še posebej bogata je zbirka španskih in italijanskih okrašenih keramičnih posod za shranjevanje zdravil.

Računalniški muzej (Ljubljana)

Danes je računalnik obvezen pripomoček vsakega gospodinjstva, ni pa bilo vedno tako. V Ljubljani je možno obiskati Računalniški muzej, ki je svoja vrata odprl leta 2004, njegovo poslanstvo je zbiranje, ohranjanje in oživljanje digitalne tehnične dediščine. V njem boste lahko pobližje spoznali zgodovino računalništva v Sloveniji.

Muzej bančništva Slovenije (Ljubljana)

Muzej je nastal pod okriljem NLB, predstavlja pa razvoj bančništva na Slovenskem od leta 1820 naprej. Obiskovalci si boste najprej ogledali multimedijski uvod v bančništvo, ki obsega razvoj bančništva na svetu in v Sloveniji. Prvi del muzeja je namenjen denarju in finančnim institucijam, pri čemer so izpostavljene tudi ključne osebe slovenskega bančništva, drugi pa obsega pregled nad bančnimi praksami.

Muzej školjk in polžev (Piran)

Med potepanjem po slovenski Obali si je vredno ogledati Čarobni svet školjk, ki se nahaja tik ob Tartinijevem trgu. Ponaša se z zbirko več kot štiri tisoč vrst školjk in polžev, ki prebivajo v morjih, jamah, jezerih in rekah po vsem svetu, vendar posebno mesto zasedajo primerki, ki so bili pridobljeni iz našega morja. Tako mlajše kot starejše obiskovalce bo navdušila bogata paleta barv in oblik teh zanimivih vodnih bitij.

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte