Na podelitvi letošnjih emmyjev se znani obrazi znova niso ogibali politike, ki Američane od izvolitve aktualnega predsednika vidno bolj zanima. Tudi letošnje tekmovalne televizijske vsebine so bile polne političnih vsebin. Serija Deklina zgodba (The Handmaid's Tale) tako prinaša temačen portret avtoritarne Amerike, ki je navdušila kritike in ji prinesla nagrado za najboljšo dramsko serijo. Poleg nagrajene glavne igralke Elisabeth Moss, je producent in avtor serije Bruce Miller prejel emmyja za scenarij v kategoriji drame. Ann Dowd je Deklini zgodbi prinesla še nagrado za najboljšo stransko igralko v dramski seriji, medtem ko je emmy v isti kategoriji za najboljšega igralca prejel Sterling K Brown (This Is Us). 



Predvsem je bil tarča številnih šal, ki so jih stresali na odru, aktualni ameriški predsednik Donald Trump. Povezovalec večera Stephen Colbert je že na začetku prireditve dejal, da je nemogoče zanikati, kako močan vpliv je imel Trump na aktualno produkcijo. 



Prav na račun parodij na Trumpa je emmyja za najboljšo varietejsko oddajo prejela ekipa oddaje Saturday Night Live. Iz ekipe sta bila za moško in žensko stransko vlogo v kategoriji komedija nagrajena tudi Alec Baldwin, ki je v minulem letu Američane zabaval z oponašanjem Trumpa, in Kate McKinnon. 



Za gostujoča igralca v omenjenem varieteju pa sta bila nagrajena Melissa McCarthy (ne bomo pozabili njene upodobitve sedaj bivšega tiskovnega predstavnika Bele hiše Seana Spicerja) in Dave Chappelle. 



Trumpa so si privoščile tudi prekaljene igralske mačke Jane Fonda, Dolly Parton in Lily Tomlin, ki so si kot podeljevalski trio na odru vzele dovolj časa za obujanje spominov na skupno sodelovanje v komediji iz 80. let Od devetih do petih, v kateri so se kot tri sodelavke po robu postavile šefu iz nočne more. Fonda in Tomlin sta ob tem pripomnili, da se že leta 1980 niso pustile, da z njimi pometa šovinističen, egoističen, lažnivi, hinavski in licemerski šef, in da tega ne dopuščajo niti 37 let pozneje.  



V ospredju nedeljske podelitve je bila tudi HBO-jeva serija Majhne laži, ki je med drugim osvojila emmyja za najboljšo miniserijo in režijo v tej kategoriji (Jean-Marc Vallee). Serija, ki pod drobnogled postavlja družbeno zanikanje nasilja v družini, je Nicole Kidman, upodobila je žrtev navidez popolnega a močno nasilnega moža, prinesla nagrado za najboljšo igralko. 



Nagrado za najboljšega igralca in igralko v stranski vlogi pa Alexandru Skarsgardu in Lauri Dern. Na odru se je zmagovalcem pridružila tudi kanadska pisateljica Margaret Atwood, avtorica istoimenskega romana, po katerem je bila serija posneta. 



Emmyja za najboljšega igralca v kategoriji komedije je prejel Donald Glover (Atlanta), serija pa je prejela tudi emmyja za režijo Donalda Gloverja. Za najboljšo igralko v komični seriji je slavila nekdanja seinfeldovka Julia Louis-Dreyfus iz letošnje najboljše serije v tej kategoriji Podpredsednica (Veep). Med varietejskimi pogovornimi oddajami je najbolj prepričala Last Week Tonight With John Oliver, ki je pobrala tudi emmyja za scenarij. Najboljši TV film Black Mirror: San Junipero pa je Charlieju Brookerju prinesel nagrado za scenarij miniserije ali filma. V omenjeni kategoriji je kot najboljši igralec slavil Riz Ahmed (The Night Of). 



Sezono rdečih preprog  pa so igralske zvezdnice odprle tudi z zavidljivimi oblekami visoke mode, katerih vrhunec bomo doživeli na oskarjih prihodnjega marca. Oglejte si jih v galeriji