A kako začeti, če so sklepi okorni in vzdržljivost na ničli? In za povrhu hladna sezona vabi bolj v topel objem kot k teku na mrzlem zraku. »Nasprotno,« pravi Jasna Zagrajšek. »Ne glede na vremenske razmere se primerno oblečeni lahko podamo na telesne dejavnosti v naravo kadar koli. To je naložba vase. Ko smo aktivni na svežem zraku in globoko dihamo, je kri obogatena s kisikom, ki potuje v vse dele telesa. Okrepimo imunski sistem, pospešimo izločanje odpadnih snovi, izboljšamo krvni obtok. S tem dvignemo fizično in psihično počutje. Že nekaj minut zunaj je dovolj, da se v možganih sproščajo endorfini, ki vplivajo na dobro počutje. Telesna aktivnost na prostem nam napolni baterije.«

Tekaški start

Za vse, ki si ne boste vzeli zimskega premora, velja: z vadbo je tako kot z gradnjo hiše. »Začeti moramo pri temeljih. To pomeni, da moramo okrepiti mišice, izboljšati gibljivost in se naučiti pravilne tehnike teka, ki nam bo pomagala do hitrejšega in racionalnejšega teka. Del treninga naj bo namenjen tekaškim vajam (abecedi teka) in različnim vajam za izboljšanje splošne moči, ki je osnova za razvoj specialne tekaške moči, sklepno stabilizacijo in mišično ravnovesje ter seveda gibljivost. Ni dovolj imeti le močne noge, ampak tudi trebušne in hrbtne mišice oziroma močno in trdno jedro telesa. Z močnimi mišicami izboljšamo gospodarnost teka in smo tako manj podvrženi poškodbam. Krepitev jedra telesa prinaša večjo hitrost pri teku, prav tako pomaga pri stabilizaciji hrbtenice. Prav tako se je pomembno seznaniti z različnimi metodami teka za povečanje vzdržljivosti. Večplasten trening mora vsebovati daljše nepretrgane teke (izboljšanje srčno-žilnega sistema, aerobne kapacitete), teke s ponavljanji, intervalne teke (za povečanje hitrostne vzdržljivosti), fartlek, različne teke navkreber (povečanje vzdržljivosti v moči).«

Telo. Duša. Harmonija.

Jasna Zagrajšek poudarja, da je pri tekaških ciljih treba določiti realen cilj. »To naj bo vodilo in motivacija, ki žene naprej. Denimo, če se odločimo za tek, priporočam, da sprva tečemo nekoliko počasneje, v t. i. pogovornem tempu, in iz tedna v teden podaljšujemo dolžino. Komur je pretežko ali ima preveliko telesno težo, naj kombinira tek s hojo. Izbirajmo ravne poti, kasneje se odločimo za bolj razgiban teren ali manjši vzpon. Moj moto je: telo-duša-harmonija. Vse to mi prinaša 'moj' tek.«