V raziskavi so sodelovali moški, stari od 21 do 36 let: nekateri so se ukvarjali z zmerno aerobno vadbo, drugi pa so se lotili visoko intenzivnega intervalnega treninga – kdor je tega že poskusil, dobro ve, da v nekaj minutah spravimo v popolni pogon prav vsak delček telesa. In kaj se je izkazalo? Druga skupina, torej tista, ki je neprimerljivo bolj garala, se je lahko pohvalila z veliko večjo količino hormonov zadovoljstva kakor prva skupina. Da ne bo pomote, udeleženci obeh skupin so bili po vadbi dobre volje in upravičeno ponosni, da so naredili nekaj dobrega za telo in duha, a tiste, s katerih je znoj kar tekel, so še utrujeni po naporni vadbi pokali od energije in pozitivne naravnanosti.



Dolgoročne koristi takšne vadbe so prav tako privlačne: kot kažejo raziskave, tisti, ki jim je visoko intervalni trening domač, bolje prenašajo bolečino, stres in negativna čustva. Krepi se tudi koncentracija, spanec je globlji in kakovostnejši, apetit zdrav, razpoloženje pa večino časa dobro.

Pozitivne rezultate je smiselno oplemenititi še z zdravo prehrano: denimo, špinača je bogata z železom, ki daje energijo, preprečuje utrujenost in izboljšuje koncentracijo, povrhu pa je bogat s folno kislino, ki je izjemnega pomena za zdrave možgane.



In kdor marljivo telovadi, si lahko privošči tudi sladko pregreho: če bo to temna čokolada z najmanj 70 odstotki kakava, bo triptofan, ki se v telesu spremeni v serotonin, prav tako pričaral občutja sreče, podobno pa lahko pomagajo banane z alkaloidom, ki izboljšuje razpoloženje.