Mesec februar je posvečen varni uporabi interneta, zato se pod okriljem centra za varnejši internet Safe.si odvija vrsta aktivnosti, namenjenim promociji varne in odgovorne rabe tehnologije, kulturnega vedenja v komunikacijah na spletu, spletni etiki in prijaznosti do drugih uporabnikov interneta. Akcija poteka pod sloganom Skupaj spremenimo internet na bolje.

Žrtve prevar

Podatki državnega statističnega urada za prvo četrtletje lani sicer za Slovenijo kažejo, da je v zadnjih 12 mesecih pred anketiranjem devet odstotkov mladih v starosti od 16 do 24 let, kar pomeni okoli 15.920 oseb, naletelo na okužbo z računalniškim virusom, kar je povzročilo izgubo podatkov ali časa. Okoli trem odstotkov oseb, starih od 16 do 24 let, pa se je zgodilo, da so bili zlorabljeni njihovi osebni podatki, sporočeni prek interneta, ali njihova osebnost, npr. z zlorabo fotografij, videoposnetkov itd.



Posebno pazljivi pri otrocih

Kraja osebnih in finančnih podatkov, sovražni govor, virusna programska oprema in vrsta lažnih informacij so le nekatere izmed pasti, ki grozijo sodobnemu uporabniku spleta. Surfanje po spletu vsekakor zahteva pozornega posameznika, ki pazljivo bere drobni tisk in s kritično distanco ocenjuje pridobljene informacije. Da ni vse zlato kar se sveti, na spletu vsekakor drži, kar na lastni koži izkusijo tisti, ki radi verjamejo sladkih obljubam. Posebna skupina so otroci in mladostniki, ti v želji po nadobudnem raziskovanju sveta in uveljavljanju svoje identitete sežejo še korak dlje. Zlahka so podvrženi spletnemu nadlegovanju v obliki zasmehovanj in groženj, spletnim predatorjem in skušnjavi, da bi o sebi zaupali vse. Na tem mestu ključno vlogo pri vzgoji odigrajo starši, ti so tisti, ki naj otroka podučijo o nevarnostih in civilni komunikaciji.



Kaj lahko storimo?

Vsak se lahko drži osnovnih napotkov, kako se zavarovati. Uporaba gesel, ki ne vključujejo le imen otrok in domačih ljubljenčkov, temveč bolj zapleteno zaporedje črk in števil, je nuja. Pri dodajanju programov in aplikacij velja preveriti Seznam pogojev, s katerimi se kot uporabnik strinjate, pogosto se med njimi najdejo nepotrebna dovoljenja, ki jih je mogoče ukiniti. Absolutno se izogibajte deljenju zasebnih podatkov, tudi virtualni prijatelji in ljubimci niso vedno, kar se zdi. Pri spletnem nakupovanju dvakrat preverite avtentičnost strani in trgovine ali proizvajalca, pojavna okna, ki ponujajo neverjetne ponudbe, lahko zlahka preskočite. Na spletnih omrežjih naj vodi zmernost, popoln vpogled v vaše življenje ni končni cilj tovrstnih platform. Toplo priporočajo uporabo antivirusnih programov in požarnega zidu, brezžične povezave pa naj bodo dobro zaščitene z geslom.