Do sedaj je bila med nagrajenimi režiserkami le ena, Rusinja Yuliya Solntseva. Leta 1961 je nagrado prejela za vojaško dramo o drugi svetovni vojni Chronicle of Flaming Years (Kronika gorečih let, prost prevod) in vse do konca stoletja ostala prva in edina ženska, ki ji je uspel takšen dosežek. 



Ameriška filmska režiserka pa tudi igralka in scenaristka, ki izhaja iz filmarske družine, njen oče Francis Ford Coppola je na istem festivalu glavno nagrado zlata palma prejel kar dvakrat, je zahtevno žirijo navdušila z nekoliko bolj feministično predelavo istoimenskega filma iz leta 1971, v katerem je takrat zaigral Clint Eastwood. Zgodba se odvija med ameriško državljansko vojno, ko ranjeni vojak zatočišče najde v dekliškem internatu v Virginiji. Navzočnost moškega med dekleti in gospodarico Martho (upodobila jo je Nicole Kidman, ki je v Cannesu letos prejela posebno nagrado ob 70-letnici festivala) stopnjuje spolno napetost in rivalstvo, dokler ne pride do sklepnega obračuna. Poleg Kidmanove sta dekleti skriti pred vplivi zunanjega sveta upodobili tudi Kirsten Dunst in Elle Fanning, vojaka pa je zaigral karizmatični Colin Farrell.



Coppola se je v zahvalnem govoru zahvalila očetu in materi, ki sta jo navdušila nad fimsko umetnostjo in jo spodbujala na ustvarjalni poti. Besede pa je posvetila tudi ustvarjalki Jane Campion, ki ostaja prva in edina ženska prejemnica zlate palme, najbolj častitljive nagrade v zgodovini cannskega festivala za mojstrovino Klavir (The Piano) leta 1993.



Dramatični triler Preslepljene v slovenskih kinematografih pričakujemo 29. junija.