Glavna naloga silike, to je pravzaprav oksidirana oblika silikona, je, da obnavlja kolagen. Torej tisto snov, ki nam jo množično ponujajo v reklamah in kirurških ordinacijah, saj tvori vezivno tkivo in skrbi za elastičnost, napetost ter mladostni videz kože. Obenem je nujna za pravilno presnovo kalcija v telesu, brez nje se težko tvorijo kosti. Raziskave kažejo, da uživanje silike kar za polovico izboljša absorbcijo kalcija, v nasprotnem primeru se kalcij lahko začne nabirati v sklepih, žilnem sistemu ali ledvicah. 


PREBERITE VEČ: Zakaj je wasabi tako dragocen? 



Uživanje silike torej pomaga pri težavah z osteoporozo, izboljša gibljivost sklepov, zmanjša otekline ter uravnava hormonsko ravnovesje. Vpliva tudi na presnovo aluminija, zaradi pomanjkanja katerega se pogosto razvije Alzheimerjeva bolezen. Večja količina kolagena se najhitreje opazi tudi v stanju kože in las, ti so močnejši in manj lomljivi. Silika vsebuje tiaminazo, encim, ki uničuje vitamin B1. Dolgotrajne kure z dodajanjem silike morajo tako potekati pod nadzorom strokovnjaka, saj lahko pride do povečanega izločanja urina in težave z ledvicami. 

Silika se skriva v naravnih in svežih živilih, oreščkih ter polnovrednih živilih (oves, ječmen in rjavi riž). Pomagamo si lahko tudi z dodatki, ki vsebujejo bambus, zeleno zelenjavo in preslico.