Ne, to nikakor ne sodi med še enega v kupu nasvetov o učinkovitosti pozitivnih afirmacij. Vsako jutro si pred ogledalom mantrajte Jaz sem čudežna, jaz sem čudežna ... in kmalu se boste prebudili z nadzemeljskimi sposobnosti? Ne. Zadeva je pravzaprav precej logična. Ne potrebujete diplome iz socialne psihologije, da bi prepoznali človeka, ki je negotov. Takisto ne onega, ki izžareva moč in samozavest. In če ju v mislih poskušate videti, ugotovite, da imata povsem različni drži.



Pretvarjaj se

Amy Cuddy je na začetku študija utrpela v prometni nesreči tako hudo poškodbo možganov, da so iz začetne napovedi, da sploh ne bo okrevala, zdravniki »izboljšali« prerokbe za ugotovitev: Vaš inteligenčni količnik je padel za 30 točk! Dopovedovali so ji, naj se poslovi od akademske kariere, a ravno vztrajnost, da ostane ciljem zvesta, jo je pripravila do preučevanja načela: Čigar vrline so vztrajno igrane, ta navsezadnje vrl človek postane. S svojo skupino je opravila eksperimente o učinkovitosti t. i. močnih drž. In ugotovila, da so jo tisti, ki so se pripravljali na pomemben in stresa poln dogodek in zavzemali drže moči, odnesli mnogo bolje kot oni, ki svojemu telesu niso namenjali pozornosti.

Odprite prsi, vdihnite, zravnajte telo. In zdržite v položaju, ki se vam bo mora spočetka zdel tuj. Vadite in kmalu vam bo postal domač. To se bo izrazilo tudi na vašem počutju. 

Pomagajte si sami

Seveda pa to ni čudežni prah, s katerim se posuješ in je nato vse v življenju laže, ti pa se počutiš kot dekle za milijon dolarjev. Je zgolj poriv, pomagalo, da se dobro izkažete v okoliščinah, ki vam sicer jemljejo sapo, a veste, da zmorete. Vsi ljudje se namreč spopadamo z negotovostjo, a to še ne pomeni, da je naša samopodoba na psu. Zatorej ni nič narobe, če si malo pomagamo. Vemo, da v paniki zavestno umirjanje dihanja prinese dejansko umiritev. Enako je z držami moči. Stati pokončno in odprto svetu jemnogo bolje kot biti sključen, objemajoč samega sebe v svojem tihem in nepredušnem svetu.



Prišepnite vsebino

Misli in telo so v nenehnem dialogu, čeprav se tega ne zavedamo. A zdaj vemo, zato ni razloga, da jima ne bi tu in tam »prišepnili« vsebino naslednje »debate«. Znano nam je, da pomaga, če načrtno presekamo negativni samogovor, da se po spirali črnega ne bi spustili še globlje. Enako je s telesom. Odprite prsi, vdihnite, zravnajte telo. In zdržite v položaju, ki se vam bo mora spočetka zdel tuj. Vadite in kmalu vam bo postal domač. To se bo izrazilo tudi na vašem počutju.



Opomnik vsako uro

Glede na to, da svoje pametne telefone nosimo tudi na stranišče, naj vam bodo vsaj malo v korist. Nastavite si opomnik za vsako uro v dnevu z vsebino: Popravi držo! Ali pa samo: Babica! Ona je bila običajno tista, ki vam je govorila, sedi zravnano. Pravilna drža vas ne bo čez noč osebnostno spremenila in dala česa, česar ni v vas. Je pa lahko orodje, s katerim si pomagate. Laže je zabiti žebelj s kladivom kot z leseno palico.