Našega dobitnika kristalnega globusa sta v izboru premagala le ameriški plavalec Michael Phelps in jamajški sprinter Usain Bolt. Vsako leto za nagrado, ki jo akademija, neodvisna akreditirana športna univerza s programi za izobraževanje, raziskave in storitve, podeli tistemu, ki je pomembno prispeval k športu, kandidira 14 predstavnikov in predstavnic najrazličnejših disciplin. Prvo mesto v moški konkurenci je tokrat osvojil Phelps, ki je na olimpijskih igrah v Riu osvojil šest medalj, pet zlatih in eno srebrno. Sicer pa ima kar 28 olimpijskih odličij, 23 od tega zlatih, in velja za športnika z največ medaljami vseh časov.

Pred Prevcem je končal tudi najhitrejši Zemljan Bolt, ki je v Braziliji ponovil uspehe iz Londona 2012 in Pekinga 2008, ko je osvojil zlato na 100 in 200 metrov ter s štafeto na 4 x 100 m. Prevc, ki je v prejšnji sezoni osvojil skupni seštevek svetovnega pokala, zmagal novoletno turnejo ter osvojil še mali kristalni globus v poletih ter naslov svetovnega prvaka v poletih, je premagal kar nekaj zvenečih športnih imen, košarkarja Stephena Currya in LeBrona Jamesa, golfista Roryja McIlroya, teniškega igralca Andyja Murraya in nogometaša Cristiana Ronalda.

V ženski konkurenci je slavila ameriška telovadka Simone Biles, dobitnica štirih zlatih in ene bronaste kolajne v Riu. Druga je bila madžarska plavalka Katinka Hosszu, ki se je iz Brazilije vrnila s tremi zlatimi in eno srebrno medaljo. Tretje mesto je osvojila ameriška teniška igralka Serena Williams za zmago v finalu grand slama v Wimbledonu.