Koža skrbno beleži tudi naše razpoloženje, kratkoročno in dolgoročno, opozarjajo ameriški dermatologi: smeh, denimo, pospešuje krvni pretok in tako ugodno vpliva na njeno sestavo. Povrhu zmanjšuje raven stresnega hormona kortizola, ki je sicer že dobro znan sovražnik mladostnega videza in pospešuje staranje: kortizol namreč zmanjšuje proizvodnjo kolagena, zaradi česar koža izgublja trpežnost in elastičnost ter se mnogo težje upira škodljivim zunanjim vplivom.



Slabo razpoloženje in skrbi so običajno krivi tudi izbiro nezdrave prehrane in uživanje alkohola, ki izsušuje kožo, kortizol pa spodbuja še nastanek aken! Jeza običajno povzroča gube na obrazu, ovira pa tudi celjenje ran, in to kar za petindvajset odstotkov, saj se občutno upočasni proizvodnja kolagena, ki je ključen za okrevanje kože. Ste pogosto togotni, celo depresivni? Grozijo vam podočnjaki in črni kolobarji zaradi slabega spanca, zaradi česar bo vaša koža videti povsem brez življenja. 



Seveda, rdečica na obrazu opozarja, da smo v zelo nerodnem položaju, zanjo pa so krivi nevropeptidi v licih, ki prejmejo sporočilo iz možganov in zažarijo. Rdečica je lahko tudi posledica razširjenih krvnih žil, koža pa se seveda lahko zgolj nedolžno odzove tudi na visoko temperaturo in zelo začinjeno hrano. In še, strah! Možgani telo pripravijo na obrambo pred napeto situacijo z navalom adrenalina, ki pospeši srčni utrip in zoži krvne žile, zato je povsem smiselno, da ob strahu prebledimo; naši predniki so namreč običajno zatrepetali, ko jim je grozila smrtna nevarnost, zoženje krvnih žil pa pri morebitni poškodbi pomaga preprečevati izkrvavitev.