Čarovnica je bitje, ki se ga družba boji že stoletja. Nepredvidljiva, divja in skrivnostna se opira na lastne zaznave, intuicijo in presojo. Ne išče drugih, skozi življenje stopa neodvisno, verjame vase in svoje zmožnosti. Odlično bere znamenja v ljudeh in okolju, zato zlahka presodi situacijo in vpletene. Je samosvoja ženska, se ne ogiba ekstremov in ni priklenjena na svojo cono udobja, zato je prilagodljiva, iznajdljiva in močna. Je bitje, ki si ga je težko, če ne celo nemogoče podrediti. Ves čas se preobraža in vsakič, ne glede na to, kako hudi so bili udarci, vstane iz pepela. Je ženska z oblim telesom in izostrenimi čuti, zato se ne boji lastne sence ter poželenj.

Razumem, zakaj se vlečejo vzporednice med feminizmom in čarovništvom, oboje je nekaj, kar ni razumljeno. Če ne bi bilo prvih feministk na svetu, danes ne bi imele pravic, ki jih imamo. Ženska, ki nasprotuje feminizmu, ga več kot očitno napačno razume.



Žrtev ali zmagovalka?

Danes čarovnic ne zažigajo več na grmadah, ni več moderno. Vseeno jih z veseljem sežigajo z mnenji, komentarji in opazkami. Dlje kot ženska izstopi iz predpisanih vlog matere oziroma lepotice, bolj udrihajo po njej. Sodobni feminizem, pojem, o katerem se vse več govori, čedalje manj pa se ga v resnici razume, v družbi pridobiva podoben status kot čarovništvo. Čeprav ga velik del ljudi zavrača, se v njem vseeno najdejo močne ženske, ki nimajo več volje ali moči, da bi si nadele masko pohlevnosti. Kot je za Huffington Post povedala Kristen Korvette, umetnica in ustanoviteljica feminističnega kolektiva Slutlist, se pojem čarovništva odlično navezuje na strujo feminizma, oboje zajema širok spekter pomenov med žrtvijo in zmagovalko, med preganjanjem in močjo. Kot poudari igralka, voditeljica in ženska, polna čarovnije, Zvezdana Mlakar: »Razumem, zakaj se vlečejo vzporednice med feminizmom in čarovništvom, oboje je nekaj, kar ni razumljeno. Če ne bi bilo prvih feministk na svetu, danes ne bi imele pravic, ki jih imamo. Ženska, ki nasprotuje feminizmu, ga več kot očitno napačno razume. Feminizem je filozofska vrednota, ki govori o enakopravnosti, torej pomeni, da imamo vsi enake pravice, ženske in moški, ne moremo razlikovati glede na spol!«

Plesalka stilizacije Tribal Fusion, Zoe Jakes. 


Neodvisne boginje

Popkulturna renesansa s čarovniškimi serijami, filmi in modnimi videzi, ki se jih ne bi sramovale niti čarovnice iz Salema, je  razširila uporabo poganskih simbolov, ki krasijo marsikaj, tudi zapestja zahodnih mladostnic. Princip nazaj k naravi, ki temelji na naravnih ritmih in odmiku od tehnologije, ženske nadgrajujejo z različnimi meditacijami ter drugimi tehnikami, s katerimi se vračajo k sebi, svojim potrebam in zaznavam. Živijo neodvisno, same skrbijo za svoje finance, potrebe in prihodnost. Pam Grossman, lastnica bloga Phantasmaphile, organizatorka Konference za okultne humanistične študije v New Yorku in obenem direktorica vizualnih trendov pri podjetju Getty Images, pripomni: »Tradicionalni ženski arhetipi pridobivajo moč s stranidrugih ljudi. Mati, kraljica, hči so prikupni arhetipi, ki temeljijo na svojih odnosih z drugimi. Čarovnica, po drugi strani, moč črpa iz sebe in virov, kot je narava, katere je tudi sama del. Opredeljujejo jo lastne moči, enako, kot ženske vidijo same sebe dandanes.«

Grafični umetnik Adrian Baxter. 


Vojna je moška stvar

Tudi Zvezdana se strinja: »Sodobni feminizem obenem označuje iskanje sebe, življenje na ženski način, ne glede na to, ali vodimo podjetje ali kuhamo kosilo. Ves čas se prilagajamo aktivnemu moškemu načinu delovanja, kjer zmoremo vse in nikoli ne pokažemo šibkosti. To je zame feminizem, da si upam reči ne, v tem trenutku sem v ženski energiji, zato se z vožnjo v snegu ne bom spopadla. To ne pomeni, da tega nikoli ne zmorem,  ni pa se zmeraj treba boriti z vsemi močmi. Neli Rep, Savina Atai, Manca Košir ... to so ženske, ki me navdušujejo. Ker so tako ženstvene in znajo izrazit žensko energijo, toleranco, toplino, znajo se pogovarjati, vse to so ženske lastnosti! Moramo se jih začeti zavedati, moči miline in razumevanja. Stežka pa razumem, koliko žensk v Sloveniji agresivno nasprotuje beguncem in muslimanom, ko berem komentarje na nekaterih spletnih straneh, se zgrozim. Katera mati bi svojega sina poslala v vojno, povejte mi? To je moški princip, vojna in zapiranje meja, to ni ženska energija.«

Magični krog (1886), J. W. Waterhouse.