V San Franciscu so danes znanstveniki izdali opozorilo, da bi lahko bilo tako imenovano kajenje iz tretje roke prav tako ali še bolj škodljivi kot pasivno kajenje. Tovrstna posredna izpostavljenost tobačnemu dimu pa naj bi bila še posebej nevarna predvsem za otroke. 

Prvi jasni dokazi o tem, da kajenje povzroča raka, so se pojavili v 50. letih minulega stoletja, desetletja zatem pa so na plan prišla razkritja o škodljivosti pasivnega oz. kajenja iz druge roke za zdravje. Sedaj pa so znanstveniki iz ZDA in Kitajske v poročilu, objavljenem v publikaciji revije Nature Scietific Reports, posvarili tudi pred nevarnostjo posredne izpostavljenosti kajenju oz. kajenju iz tretje roke. 



Za zdaj njihove ugotovitve temeljilo na miših, ki so jih izpostavili ostankom tobačnega dima. Izpostavljenost tem toksičnim ostankom je povzročila nižjo telesno težo mišjih mladičev in spremenila število krvnih teles, ki so povezana z imunskim sistemom, pri odraslih miših, izhaja iz poročila. "Vse več je dokazov, da bi lahko bili ostanki v notranjih prostorih prav tako škodljivi - ali pa morda še bolj - kot kajenje iz druge roke," so ugotovitve komentirali v ameriškem nacionalnem laboratoriju Lawrence Berkeley, ki je sodeloval pri študiji. 

Glede na ugotovitve bi lahko obstajal razlog za zaskrbljenost za varnost otrok, ki bi lahko v domovih kadilcev s tal oz. preprog, po katerih bi se plazili, ali z zidov, zaves in pohištva, ki bi se jih dotikali, pobrali toksine, je poudarila ekipa raziskovalcev. "Majhni otroci so še posebej ranljiva populacija, ki je kajenju iz tretje roke izpostavljena z vdihavanjem, zaužitjem ali kožnim stikom,"je dodala. Pretekle raziskave so pokazale, da lahko toksini iz ostankov tobačnega dima škodijo človeškim celicam v petrijevki ter spermi in organom laboratorijskih miši. Predhodna študija je tudi že opozorila na potencialno tveganje za pojav raka pri otrocih zaradi stika z ostanki tobačnega dima. 



A doslej ni bilo jasno, na kakšen način kajenje iz tretje roke vpliva na zdravje otrok. Zato so raziskovalci v danes objavljeni študiji preiskovali učinke tovrstne izpostavljenosti na telesno težo in imunski sistem miši v dveh starostnih dobah - v neonatalni in v zgodnji odrasli dobi. V mišje kletke so dali blago, izpostavljeno tobačnemu dimu, in nato miši testirali tri tedne. Kos bombažnega blaga, ki so ga uporabili, je bil izpostavljen cigaretnemu dimu v sobi iz nerjavečega jekla, v količini, ki naj bi bila enaka med 400 in 700 cigaretami, pokajenimi v obdobju več kot treh let. Kontrolna skupina miši je imela v svojih kletkah"normalen"kos blaga. Kot se je pokazalo, so kajenju iz tretje roke izpostavljene miši, stare do tri tedne, kar je starost, ko jih mati odstavi od seskov, imele občutno nižjo telesno težo kot kontrolna skupina, so navedli znanstveniki. Če se jih zatem ni več izpostavljajo kajenju iz tretje roke, so do starosti petih tednov v teži dohitele miši iz kontrolne skupine.



Kajenje iz druge roke medtem ni imelo vpliva na težo odraslih miši, je pa spremenilo število njihovih krvnih teles, povezanih z vnetnimi in alergičnimi reakcijami. Po mnenju ekipe znanstvenikov bi se lahko toksini iz ostankov tobačnega dima na površinah ohranjali več tednov, pri čemer naj bi vmes prišlo do kemičnih mutacij, zaradi česar naj bi postali še bolj nevarni. Ostanki bi namreč lahko vsebovali toksine, podobne tistim iz aktivnega in pasivnega kajenja, poleg tega pa še nove toskične sestavine, ki so posledica kemičnih transformacij. "Naše ugotovitve podajajo nadaljnje dokaze, da ima izpostavljenost kajenju iz tretje roke lahko biološke učinke, nakazujejo pa tudi, da so politike, usmerjene proti kajenju, najboljši način za zaščito nekadilcev pred učinki izpostavljenosti tobačnemu dimu na zdravje," so sklenili avtorji študije.