Kihanje in zamašen nos v tem obdobju niso nujno simptom prehladnega obolenja, vaša sluznica je morda razdražena zaradi najrazličnejših vonjav v praznično okrašenem domu, morda celo zaradi plesni!
In za to je največkrat krivo božično drevesce: številne posekane smrečice čakajo v skladišču več tednov, preden se nastanijo v novem domu, kar pomeni, da so največkrat nagrmadene druga na drugo, zelo verjetno povsem vlažne.



Plesen je tako rekoč neizogibna, saj je naraven pojav, opozarjajo strokovnjaki za britanski časnik The Sun, a ko smrečico postavimo v ogrevan prostor, se plesen še raje razmnožuje. Da bi ublažili reakcije, poznavalci sploh tistim, ki trpijo za astmo, priporočajo nošenje rokavic med prenašanjem in postavljanjem drevesca, prostor, v katerem stoji smrečica, pa redno prezračujte. Smrečica naj bo v vašem domu čim krajši čas, v njeni okolici naj bo stopnja vlage nizka – a ne prenizka, da se drevesce ne izsuši!



Raziskava univerze v New Yorku je pokazala, da se približno sedmim odstotkov ljudem, ki bolehajo za alergijo, simptomi poslabšajo v božično-novoletnem obdobju, strokovnjaki pa so na drevescih odkrili 53 različnih vrst plesni. Težavam pa se ne boste nujno izognili, če imate umetno drevesce: če ga čez leto hranite na vlažnem podstrešju ali v kleti, se lahko prav tako razvije plesen, da ne govorimo o nakopičenem prahu, zato smrečico in okrasje ustrezno shranjujte ter očistite pred uporabo.

Toda božično drevesce ni edina alergijska praznična past: ne pretiravajte z dišečimi svečami, ki lahko marsikomu dražijo sluznico, pa z umetnim snegom, ki lahko vsebuje kemikalije.