Izvršni direktor podjetja Tesla Inc., znanega proizvajalca vozil in dobavitelja elektrike, v okviru najnovejšega podjetja Neuralink Corp pospešeno razvija mikronsko majhne naprave, ki bi povezale človeške možgane z računalniki. Ciljna skupina uporabnikov so ljudje, ki so utrpeli hude možganske poškodbe. Vmesnik bi tako omogočil telepatsko komunikacijo, tehnologija pa naj bi tako napredovala, da bo v možgane potrebno vstavljati dodatne nevrone, da bodo lahko sledili hitrim procesom v računalniku. Naprave naj bi bile za tiste, ki možganskih poškodb nimajo, na voljo čez približno deset let.


PREBERITE TUDI: Se ljubezen skriva v možganih ali srcu?



Možgani, upravljalci naše vesoljske ladje, ki jo imenujemo telo, so večna uganka za znanstvenike. Za letošnje leto je kirurg dr. Sergio Canavero napovedal morda najbolj neverjetno operacijo kadarkoli, namerava presaditi človeško glavo na drugo telo. Tehnično naj bi šlo pravzaprav za presaditev telesa, saj je glava tista, ki bo v uporabo dobila novo telo.


Operacija naj bi potekala približno tako, kot jo prikazujejo v znanstveno fantastičnih filmih: telo in glabo bodo ohladili na temperaturo med 12 in 15 stopinj, da bodo celice zdržale dlje brez kisika. Najprej bodo prerezali tkivo okrog vratu, nato bodo povezali žile in na koncu z izjemno ostrim rezilom še najpomembneje, hrbtenjačni živec. Pri postopku bodo uporabili politilen glikol, snov, ki spodbuja celice, da se združujejo. Pacienta bodo en mesec ohranjali v komi, da se rana na vratu dobro zaceli, medtem pa bodo elektrode stimulirale hrbtenjači, da bo ustvarila nove povezave. Dr. Canavero se nadeja, da bo pacient po prebujanju iz kome sposoben gibanja, občutenja in celo govorjenja z enakim glasom, kot prej.


PREBERITE TUDI: Imamo res še en, nepoznan organ?



Takšni so načrti, večina zdravnikov se sicer strinja, da so namere glasnega kirurga le bujna domišljija. Tisti, ki od bližje poznajo vrsto eksperimentov, ki so potekali na živalih, vedo povedati, da so bili rezultati naravnost grozljivi. Bitja so preživela le nekaj ur ali dni, poročali so o agoniji, paniki in bolečinah, ki so jih doživljala. Največja težava operacije, poleg pravilne povezave hrbtenjače, žil in živcev seveda, je odziv glave na telo, ki mu pravzaprav predstavlja tujek. Že organe lahko organizem zavrne, kaj šele celotno telo, polno drugih informacij, hormonov in snovi.


Prostovoljca za operacijo dr. Cavanero že ima, na njegov razpis se je javil 30 letni ruski računalniški znanstvenik Valery Spiridonov.  Ker trpi za Werdnig-Hoffmanovo boleznijo, napako, ki slabi mišice, veliko možnosti za zadovoljno življenje nima. Sam pravi, da se tveganj zaveda, saj nima druge izbire. Operacijo naj bi izvedli na Kitajskem, čeprav se omenja tudi Veliko Britanijo, kar pa je, če ne drugače zaradi etičnih regulacij in pravil, malo verjetno.