Epilepsija je skupno ime za nevrološke motnje, pri katerih do napada pride zaradi napačne komunikacije med možganskimi celicami. Po neuradnih ocenah v Sloveniji oboleva za epilepsijo približno 16.000 ljudi. Osebe z epilepsijo nerade govorijo o svojih težavah, saj je njihovo življenje zaradi nerazumevanja in predsodkov okolice oteženo. Zaradi slabega poznavanja bolezni se osebe z epilepsijo soočajo tudi s težjo zaposljivostjo, še vedno pa boste nevedneže slišali trditi, da jim je prepovedana vožnja z avtomobilom. To je po mnogih letih argumentiranih predlogov uspelo doseči Centru za epilepsijo odraslih Kliničnega oddelka za bolezni živčevja in tako lahko od leta 2011 po zakonodaji za volan sedejo tudi osebe z epilepsijo. 



Predsednik društva Liga proti epilepsiji Slovenije Matevž Kržan je na novinarski konferenci ob letošnjem mednarodnem dnevu epilepsije, ki ga obeležujemo drugi februarski torek, pojasnil, da so strahovi pogosto vzrok za označenost in predsodke, ki jih nosijo ljudje z epilepsijo in tako zelo povečujejo breme bolezni. Zato je po njegovem mnenju potrebnega več izobraževanja o epilepsiji, povečanje sredstev za raziskave in oblikovanje primerne zakonodaje. 

Epilepsijo po njegovih besedah uspešno zdravimo z zdravili pri treh četrtinah obolelih, okoli 30 odstotkom ljudem z epilepsijo pa zdravila žal ne pomagajo. Pri teh z diagnostičnimi postopki natančneje iščejo vzroke bolezni, da bi jih lahko tako uspešno kirurško zdravili. Epilepsija v razvitem svetu prizadene približno odstotek prebivalstva, dobimo pa jo lahko vsi, zato je še toliko bolj pomembno, da o njej odkrito spregovorimo. Skrivanje diagnoze je namreč še vedno pogosto med obolelimi. 



Ob mednarodnem dnevu epilepsije skupina za samopomoč iz Nove Gorice pripravlja dogodek, na katerem bo sodelovala letošnja dobitnica nagrade Prešernovega sklada Simona Semenič, ki bo predstavila svojo knjigo Me slišiš?, v kateri opisuje svoje izkušnje z epilepsijo.